top of page


W Ostrowitem pożegnali wieloletnie dyrektorki
W szkole podstawowej w Ostrowitem odbyło się wyjątkowe pożegnanie trzech wieloletnich nauczycielek, które zakończyły swoją zawodową drogę i przeszły na emeryturę. Ze społecznością szkolną pożegnały się Anna Czapska, Aleksandra Koprowska oraz Maria Urbaniak, dziękując za lata wspólnej pracy z uczniami i nauczycielami. Podczas uroczystości Anna Czapska i Aleksandra Koprowska otrzymały Nagrody Wójta Gminy Ostrowite, natomiast Maria Urbaniak została uhonorowana Nagrodą Dyrektora


Trwa modernizacja budynku na stadionie w Zagórowie
Na stadionie w Zagórowie trwają prace związane z termomodernizacją budynku socjalno-szatniowego. Inwestycję realizuje Zakład Budownictwa Ogólnego „INS-BUD”, a wartość tej części zadania wynosi ponad 613 tys. zł. Celem przedsięwzięcia jest poprawa efektywności energetycznej obiektu poprzez docieplenie budynku oraz modernizację systemów grzewczych. Dzięki inwestycji obiekt ma być bardziej energooszczędny, a koszty jego utrzymania mają zostać ograniczone. Zdjęcia: Urząd Miejski


W Orchowie za ponad 500 tys. zł zmodernizują stację uzdatniania wody
Gmina Orchowo rozpoczyna modernizację stacji uzdatniania wody. W ramach inwestycji o wartości blisko 588 tys. zł zmodernizowane zostaną m.in. urządzenia sterujące, system filtracji oraz wymienione zostaną złoża filtracyjne. Prace obejmą również montaż nowej szafy elektrycznej z wizualizacją procesów uzdatniania wody oraz monitoring strefy ochrony ujęć. Zdjęcie: Urząd Gminy Orchowo


Koszyczki, które połączyły pokolenia. Warsztaty wikliniarskie w Radolinie
20 czerwca 2026 roku w Radolinie odbyły się warsztaty wikliniarskie zorganizowane w ramach projektu „Koszyk pełen swojskich wędlin”, realizowanego przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „Nasza Radolina”. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców powiatu konińskiego, którzy mieli okazję poznać lub przypomnieć sobie jedną z dawnych umiejętności charakterystycznych dla terenów położonych w Dolinie Warty. Warsztaty wikliniarskie były pierwszym zadaniem realizowanym w ramach wspom


Czad nadal niebezpieczny. Tlenkiem węgla podtruły się dwie osoby
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w miejscowości Dąbrowo w gminie Lądek. Dwie osoby zatruły się tlenkiem węgla, który potocznie nazywany jest czadem. Poszkodowane osoby zostały zabrane karetką do szpitala. Oprócz pogotowia na miejscu zjawili się strażacy ze Słupcy i Ciążenia. Zdjęcie: OSP Ciążeń


Spalił się ciągnik rolniczy
W miejscowości Policko spalił się ciągnik rolniczy. Do zdarzenia doszło w środę (17 czerwca). Na miejsce zadysponowano strażaków z PSP Słupca, OSP Lądek i OSP Ciążeń. Mimo interwencji strażaków, maszyna niemal cała spłonęła. Nikt nie został poszkodowany. W internecie już ruszyła zbiórka na rzecz poszkodowanego rolnika. Link do niej dostępny jest TUTAJ. Zdjęcia: OSP Lądek


Tragiczne odkrycie w ciężarówce
Służby z naszego regionu zostały wezwane na autostradę A2 w miejscowości Lądek. Otrzymały zgłoszenie, że na parkingu przy punkcie poboru opłat jest zaparkowana ciężarówka i nie ma kontaktu z jego kierowcą. Strażacy otworzyli pojazd, w którym znajdował się mężczyzna bez funkcji życiowych. Lekarz stwierdził zgon. Przyczyny śmierci ustalają śledczy. Zdjęcie: OSP Lądek


Strażacy zabezpieczali budynek, który groził zawaleniem
Służby z naszego regionu interweniowały wczoraj (11 czerwca) w Lądku. - Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Słupcy w godzinach popołudniowych zadysponowało naszą jednostkę do zabezpieczenia budynku zagrożonego zawaleniem w miejscowości Lądek - przekazali miejscowi druhowie. Na miejscu była także policja, pogotowie energetyczne oraz inspektor nadzoru budowlanego. Zdjęcie: OSP Lądek


Zapraszają na 31. Dni Powidza
Szykują się dwa dni wielkiego świętowania nad Jeziorem Powidzkim. 11 i 12 lipca odbędą się 31. Dni Powidza. Świętowanie rozpocznie się już wcześniej wydarzeniami towarzyszącymi, w tym charytatywnym turniejem piłkarskim „Night Soccer” oraz maratonem pływackim na Dzikiej Plaży. Główny program zaplanowano na weekend 11-12 lipca, kiedy to na terenie OW Łazienki oraz na rynku odbędą się m.in. kiermasze, pokazy ratownictwa, zawody sportowe oraz piknik naukowy dla dzieci. Muzyczną g


Upalne Powitanie Lata z Gminą Słupca
Po raz drugi na boisku w Młodojewie odbyło się Powitanie Lata z Gminą Słupca. Choć tego dnia żar lał się z nieba, wysoka temperatura nie przeszkodziła w dobrej zabawie. Na nudę nikt nie mógł narzekać, bo na scenie bez przerwy coś się działo - od występów uczniów ze szkół podstawowych, po lokalnych artystów i zespoły. Sporym zainteresowaniem cieszyły się stoiska kół gospodyń wiejskich, które przygotowały całą masę domowego jedzenia i pyszności. Najmłodsi uczestnicy chętnie obl


Zespół Mig w Młodojewie
Gwiazdą wieczoru tegorocznego Powitania Lata z Gminą Słupca był zespół Mig. Na scenie wybrzmiały taki hity jak „Wymarzona", „Miód malina", czy „Do niej coś czuje". Na zakończenie nie zabrakło rozdawania autografów i wspólnych zdjęć. Po nich na scenie wystąpił DJ Bagrol. Artykuł sponsorowany


Powidz ponownie rozbrzmi szantami
Festiwal Piosenki Żeglarskiej ponownie zawita do Powidza. Już 15 sierpnia w powidzkim amfiteatrze przed publicznością wystąpią zespoły związane z szantami. Głównym organizatorem wydarzenia jest formacja Gumowe Szekle. Grafika: organizator


"Jesteśmy w absolutnym szoku po zakończeniu zapisów"
Aż 22 drużyny wezmą udział w piątej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i Ratownictwa Medycznego. Dobiegły końca zapisy na tegoroczną edycję zawodów ratowniczych organizowanych na terenie powiatu słupeckiego. W tym roku przypada ich piąta edycja. 22 zespoły będą rywalizować w trzech kategoriach. W kategorii KPP wystartują: MDP Ruptawa, CPR SQUAD, OSP Gowarzewo, Reckitt I, Reckitt II, OSP Golina I, OSP Golina II, OSP Zakrzew, OSP Kobiernice, OSP Ko


Organizatorzy Ogólnopolskich Mistrzostw KPP i Ratownictwa Medycznego poszukują partnerów do współpracy
OSP Szyszłowo i OSP Kamień, które już po raz piąty organizują Ogólnopolskie Mistrzostwa KPP i Ratownictwa Medycznego, poszukują partnerów do współpracy. Przypomnijmy, że zawody odbędą się 10 i 11 lipca. Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie TUTAJ. - Chcesz pomóc w organizacji Mistrzostw KPP Służb Mundurowych? Dobrze się składa, szukamy właśnie Ciebie! Mistrzostwa KPP Służb Mundurowych to jedyne, a przez to wyjątkowe, wydarzenie w powiecie słupeckim. Organizacja takich zawodów


Ruszyły zapisy na V Ogólnopolskie Mistrzostwa KPP i Ratownictwa Medycznego
Do 15 maja potrwają zapisy na piątą edycję Ogólnopolskich Mistrzostw Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i Ratownictwa Medycznego. W tegorocznej rywalizacji udział może wziąć udział maksymalnie 20 drużyn. Wszelkie informacje dostępne są TUTAJ . - To wydarzenie łączące osoby i organizacje, których wspólnym celem jest ratowanie życia i zdrowia ludzkiego. Mistrzostwa powstają dzięki współpracy lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, ratowników KPP, strażaków OSP i PSP, student


"Organizacja Mistrzostw obliguje nas nie tylko do organizacji ciekawych zadań pod względem fabuły, ale również w oparciu o najnowsze wytyczne z dziedziny medycyny ratunkowej"
Ratownicy medyczni będą musieli wykazać się nie tylko wiedzą i refleksem, ale także umiejętnością interpretacji badań USG. Podczas tegorocznych Ogólnopolskich Mistrzostw KPP i Ratownictwa Medycznego uczestnicy zmierzą się z zadaniami przygotowanymi w oparciu o najnowsze standardy medycyny ratunkowej. Organizatorzy zapowiadają, że ultrasonografia odegra w konkurencjach jedną z kluczowych ról. - Organizacja Mistrzostw obliguje nas nie tylko do organizacji ciekawych zadań pod wz


Biegi dziecięce i młodzieżowe w ramach XI Cienińskiej 6
Już po raz jedenasty w Cieninie Zabornym odbyła się impreza biegowa - Cienińska 6. Za nim jednak wystartowali dorośli, do rywalizacji przystąpiły dzieci i młodzież. Miniona niedziela (21 czerwca) była bardzo przewrotna w pogodzie. Dzień rozpoczął się od intensywnego deszczu i burzy. Gdy ustąpiła ulewa, można było rozpocząć jedenastą edycję Cienińskiej 6. Na początku wystartowała sztafeta z symbolicznym ogniem olimpijskim. Za nim odbył się bieg VIP-ów, masz nordic walking oraz


Najlepsi sportowcy z gminy Słupca nagrodzeni
Ich trud na zawodach w regionie jak i w skali całego kraju został uhonorowany. Podczas Powitania Lata z Gminą Słupca, samorząd wyróżnił najlepszych sportowców z gminy. Pierwsza nagroda trafiła do Zuzanny Miętkiewicz, która jest uczennicą szkoły podstawowej w Drążnej. Na swoim koncie ma liczne miejsca na podium w różnych dyscyplinach lekkoatletycznych, m.in. trzecie miejsce na dystansie 60 metrów podczas IX Halowych Ogólnopolskich Mistrzostwach Czwartków Lekkoatletycznych, czy


Zapraszają na II Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Goliny
Strażacy ochotnicy oraz członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu gminy Golina będą mogli sprawdzić swoje umiejętności wędkarskie. Wszystko za sprawą II Zawodów Wędkarskich o Puchar Burmistrza Goliny. Wydarzenie odbędzie się 20 czerwca na łowisku „Gościniec u Juszczaka” w Spławiu i będzie okazją nie tylko do sportowej rywalizacji, ale również integracji środowiska strażackiego. Organizatorzy zachęcają wszystkich pasjonatów wędkarstwa z jednostek OSP i MDP do udzia


Strażacy z gminy Słupca rywalizowali w zawodach sportowo-pożarniczych
W Gółkowie zorganizowano dzisiaj (14 czerwca) zawody sportowo-pożarnicze dla jednostek OSP z terenu gminy Słupca. Łącznie w trzech kategoriach rywalizowało 18 drużyn. Wśród kobiet najlepsza okazała się OSP w Cieninie Zabornym. Wśród mężczyzn triumfowali strażacy z OSP Kowalewo Opactwo. W kategorii old boyów zwyciężyli druhowie z Cienina Zabornego.


Koszyczki, które połączyły pokolenia. Warsztaty wikliniarskie w Radolinie
20 czerwca 2026 roku w Radolinie odbyły się warsztaty wikliniarskie zorganizowane w ramach projektu „Koszyk pełen swojskich wędlin”, realizowanego przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „Nasza Radolina”. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców powiatu konińskiego, którzy mieli okazję poznać lub przypomnieć sobie jedną z dawnych umiejętności charakterystycznych dla terenów położonych w Dolinie Warty. Warsztaty wikliniarskie były pierwszym zadaniem realizowanym w ramach wspom


Burmistrz Goliny z absolutorium
Jednogłośnie rada miejska w Golinie udzieliła absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi Goliny - Mirosławowi Durczyńskiemu. Na dzisiejszej sesji (18.06) najważniejszymi punktami było przedstawienie raportu o stanie gminy Golina i sprawozdania finansowego za 2025 rok. To na ich podstawie burmistrz otrzymuje bądź nie odpowiednio wotum zaufania i absolutorium. Czwartkowa sesja była więc okazją do podsumowania poprzedniego roku. Dochody gminy Golina w 2025 roku wyniosły 92 564 0


Zapraszają na II Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Goliny
Strażacy ochotnicy oraz członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu gminy Golina będą mogli sprawdzić swoje umiejętności wędkarskie. Wszystko za sprawą II Zawodów Wędkarskich o Puchar Burmistrza Goliny. Wydarzenie odbędzie się 20 czerwca na łowisku „Gościniec u Juszczaka” w Spławiu i będzie okazją nie tylko do sportowej rywalizacji, ale również integracji środowiska strażackiego. Organizatorzy zachęcają wszystkich pasjonatów wędkarstwa z jednostek OSP i MDP do udzia


Sukces Poli Tyczkowskiej na Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie
Pola Tyczkowska, wychowanka Domu Kultury w Golinie, zajęła 11. miejsce w kategorii „Mali Debiutanci - Wokal do 8 lat” podczas Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. To duże osiągnięcie, zwłaszcza że rywalizacja miała międzynarodowy charakter, a poziom konkursu był bardzo wysoki. - Serdeczne gratulacje kierujemy również do pani Katarzyny Żurawik, pod której opieką artystyczną Pola rozwija swoje umiejętności i odnosi kolejne sukcesy - przekazał nam D


"Pisanie było sposobem na ogarnięcie własnej głowy". Jakub Burdziński z debiutancką książką "Między Wersami"
Nie planował pisać książki, a tym bardziej jej wydawać. "Między Wersami" powstało z potrzeby poukładania własnych myśli w trudniejszym czasie. Debiutancka publikacja Jakuba Burdzińskiego z gminy Zagórów trafiła już na półki księgarni w całej Polsce. Z początkującym pisarzem porozmawialiśmy o jego twórczości, najnowszej książce i planach. Jakub Burdziński pochodzi z gminy Strzałkowo. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, a obecnie studiuje na Uniwersytecie


"Ceramika jest często niedoceniana. Ludzie nie mają pojęcia, ile czasu i zaangażowania wymaga jej wykonanie"
W czasach masowej produkcji i szybkich rozwiązań wciąż istnieją rzemieślnicy, dla których praca z materiałem to coś więcej niż zawód. Jednym z nich jest Łukasz Dzieciątkowski, garncarz z wielopokoleniowej rodziny, który kontynuuje tradycję sięgającą kilku pokoleń. O swojej codziennej pracy, pasji i wyzwaniach opowiedział w rozmowie. Garncarstwo w rodzinie Dzieciątkowskich to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Łukasz Dzieciątkowski jest już jej piątym przedstawici


"Warto mieć plany i marzenia, i dążyć do ich spełnienia"
Historia Małgorzaty Perlińskiej to opowieść o determinacji i wierze w to, że nawet po najtrudniejszych doświadczeniach można odnaleźć nową drogę. Jej życie zmieniło się w jednym momencie. Dziś jest nie tylko utytułowaną zawodniczką bocci, ale także inspiracją dla wszystkich, którzy mierzą się z przeciwnościami losu. Sport towarzyszył Małgorzacie Perlińskiej od najmłodszych lat. Swoją aktywność zaczynała od rzutu oszczepem na szkolnych stadionach, by z czasem zaangażować się r


"Trzeźwość to praca na całe życie"
Od ponad dziewięciu lat żyje w trzeźwości, ale droga do tego miejsca była długa i trudna. Krzysztof Raczyński opowiedział nam o uzależnieniu, utracie i momencie, w którym wszystko zaczęło się zmieniać. Jego doświadczenie pokazuje, że nawet z najtrudniejszej sytuacji można znaleźć wyjście. Pierwsze sygnały były łatwe do zignorowania. Jak przyznał Krzysztof Raczyński, moment, w którym alkohol zaczyna przejmować kontrolę nad życiem, rzadko daje się jednoznacznie zauważyć. - Kied


Pasja zamiast smartfona. Tak Dom Kultury w Golinie rozwija młode talenty
W świecie zdominowanym przez smartfony i wirtualną rzeczywistość, coraz bardziej brakuje nam prawdziwych relacji. Właśnie dlatego Dom Kultury w Golinie stworzył przestrzeń pełną żywej energii, prawdziwych spotkań i twórczych pasji. Wszystko w ramach projektu „Nie kręci nas świat wirtualny - wybieramy rozwój kulturalny”, który wsparła Fundacja Orlen im. Ignacego Łukasiewicza. Projekt przyciągnął setki uczestników. Wszystko za sprawą bogatego programu, na który złożyły się różn


Tu rodzi się strażacka pasja. Dzieci i młodzież z Kowalewa Opactwa w akcji
Zamiast ekranów - hełmy, zamiast scrollowania - wspólne ćwiczenia i śmiech na zbiórkach. W Kowalewie Opactwie w gminie Słupca młodzi pokazują, że wolny czas można spędzać zupełnie inaczej. Tu liczy się współpraca, ruch i bycie razem, a przy okazji - nauka rzeczy, które mogą kiedyś uratować komuś życie. Dzieci i młodzież coraz chętniej zakładają strażackie mundury, a za ich zaangażowaniem stoi coś więcej niż chwilowa moda. Wszystko zaczęło się od pasji, która dojrzewała przez


Wzięli łopaty i zaczęli działać. Młodzi pasjonaci enduro z Goliny
Coraz częściej można zobaczyć ich na rowerach - kaski na głowach, ochraniacze na nogach i ogromna dawka energii. Młodzi mieszkańcy Goliny zamiast spędzać czas przed ekranami telefonów wolą wsiąść na rower i ruszyć na swoje trasy. Co ciekawe, wielu z nich nie tylko jeździ, ale także własnymi siłami pomagało tworzyć miejsca do treningu i rozwijania swojej pasji do enduro. Wszystko zaczęło się kilka lat temu od jednej wycieczki w góry. Marcel i Ksawery pojechali tam razem z tatą


Za mundurem… nie tylko panny. Kobiety coraz śmielej w służbach mundurowych
W służbach mundurowych liczą się przede wszystkim odwaga, odpowiedzialność i gotowość do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Coraz częściej te wartości reprezentują również kobiety, które z powodzeniem odnajdują się w mundurze i każdego dnia dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Z okazji Dnia Kobiet postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej ich służbie i pokazać, jak wygląda ona z ich perspektywy. O swojej drodze do munduru, codziennej pracy oraz wyzwaniach opowiedziały nam policj


Tłumy na Pikniku Obywatelskim w Słupcy. Tak bawili się mieszkańcy
Promenada słupecka tętniła życiem za sprawą Pikniku Obywatelskiego zorganizowanego przez lokalne struktury Koalicji Obywatelskiej. W ten sposób organizatorzy chcieli pokazać, że polityka zaczyna się od małych społeczności. Jak sama nazwa wskazuje, piknik miał przede wszystkim charakter obywatelski, stając się przestrzenią do integracji lokalnej społeczności. Wydarzenie pokazało, że wspólna zabawa to najlepsza droga do zacieśniania więzi i budowania silnej wspólnoty. Luźna atm


Nowy rozdział przedszkola w Cieninie Zabornym. Nadano mu imię „Bajkowa Kraina”
To był jeden z najważniejszych dni w blisko 80-letniej historii przedszkola w Cieninie Zabornym. Placówka, która wchodzi w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, otrzymała imię „Bajkowa Kraina”. To właśnie świat baśni ma od teraz jeszcze mocniej inspirować maluchów do wielkich marzeń. Hubert Graczyk, Adrian Gutowski Artykuł sponsorowany


Pasja zamiast smartfona. Tak Dom Kultury w Golinie rozwija młode talenty
W świecie zdominowanym przez smartfony i wirtualną rzeczywistość, coraz bardziej brakuje nam prawdziwych relacji. Właśnie dlatego Dom Kultury w Golinie stworzył przestrzeń pełną żywej energii, prawdziwych spotkań i twórczych pasji. Wszystko w ramach projektu „Nie kręci nas świat wirtualny - wybieramy rozwój kulturalny”, który wsparła Fundacja Orlen im. Ignacego Łukasiewicza. Projekt przyciągnął setki uczestników. Wszystko za sprawą bogatego programu, na który złożyły się różn


"Szczyt nie jest najważniejszy" - spotkanie autorskie z Adamem Bieleckim w Cieninie Zabornym
Świat wielkich gór i ekstremalnych wyzwań zawitał do Cienina Zabornego. Mieszkańcy mieli wyjątkową okazję spotkać się z Adamem Bieleckim. Znany himalaista opowiedział o kulisach zdobywania najwyższych wierzchołków ziemi. Zwrócił uwagę na to, że prawdziwy wymiar sukcesu w górach definiuje coś znacznie głębszego niż tylko stanięcie na szczycie. darzenie, które zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Słupca, cieszyło się sporym zainteresowaniem. Sala OSP w Cieninie Zabornym nie
bottom of page




