top of page

Reklama

W Ostrowie Kościelnym ma powstać 50-hektarowa farma fotowoltaiczna. Mieszkańcy protestują

O tym, że pod ich oknami ma powstać farma fotowoltaiczna dowiedzieli się z... ogłoszeń parafialnych. W Ostrowie Kościelnym w gminie Strzałkowo na blisko 50-hektarowej działce w ciągu 2,5 roku mają stać panele fotowoltaiczne. Mieszkańcy jednak protestują.


Archidiecezja Gnieźnieńska posiada w Ostrowie Kościelnym działkę o powierzchni 72 hektarów. To na niej miałaby powstać farma fotowoltaiczna. Parafia podpisała już wstępną umowę dzierżawy ziemi z firmą zajmującą się fotowoltaiką. Farma ma powstać w przeciągu 2,5 roku.


Mieszkańcy o tej inwestycji dowiedzieli się przypadkiem. z ogłoszeń parafialnych czytanych w trakcie mszy świętej. Mają żal, że nie zapytano ich o zdanie i nie przeprowadzono konsultacji społecznych.


Niedawno w Ostrowie Kościelnym utworzono specjalne stowarzyszenie Naturalne Ostrowo Kościelne. Jego członkowie stanowczo sprzeciwiają się się budowie farmy. W krótkim czasie zebrano 60 podpisów pełnoletnich mieszkańców, protestujących przeciwko budowie farmy. - Kolejne osoby deklarują przyłączenie się do protestu - przekazują nam przedstawiciele stowarzyszenia.


Dodatkowo pod koniec 2023 roku w miejscowej sali wiejskiej zorganizowano spotkanie, na którym prelegenci przedstawiali zagrożenia dla środowiska związane z funkcjonowaniem farm fotowoltaicznych. Spotkanie prowadziła przewodnicząca stowarzyszenia Monika Janiak-Bartkowiak i wiceprzewodniczący Zdzisław Wyszyński. We władzach stowarzyszenia jest też Natalia Adrian i Magdalena Skorniak.


Do powstania farmy fotowoltaicznej jeszcze długa droga. Firma, która będzie się tym zajmowała, musi uzyskać stosowne pozwolenia. Organy państwowe i samorządowe wydają w tej sprawie opinie. Gdy będą one pozytywne, ruszy budowa farmy.


Próbowaliśmy w tej sprawie skontaktować się również z gospodarzem parafii - księdzem proboszczem Markiem Żurawskim, jednak nie odbierał telefonów. Przedstawiciele stowarzyszenia zapowiadają kolejne formy protestów. - Już wkrótce zwrócimy się o pomoc m.in. do władz gminy Strzałkowo, Wojewody Wielkopolskiego, parlamentarzystów z naszego powiatu, kompetentnych prawników, stowarzyszeń ekologicznych, wojska w Powidzu i innych. Stowarzyszenie na bieżąco będzie informowała o swoich działaniach władze kościelne w Gnieźnie - przekazano naszej redakcji.

Zdjęcie: stowarzyszenie

Comments


bottom of page