top of page

REKLAMA

Gala z okazji 660-lecia Miasta Golina

To było wielkie wydarzenie dla wszystkich mieszkańców gminy i miasta Golina. W niedzielę (25 września) na hali widowiskowo-sportowej odbyła się uroczysta gala z okazji 660-lecia lokacji miasta.


Podczas tego wydarzenia nie zabrakło podziękowań, wyróżnień i wspomnień z minionych lat. Galę rozpoczął występ chóru Wokaliza, który obchodzi pięciolecie istnienia. Oprócz znanych hitów, artyści zaśpiewali hymn miasta: ,,Choćby tylko w odwiedziny, zapraszamy do Goliny".


Dzieje Goliny przybliżył historyk, dr hab. Piotr Gołdyn. Rekonstrukcję nadania praw miejskich przedstawiła Drużyna Wojów Piastowskich Jantar, której przedstawiciel wręczył burmistrzowi Mirosławowi Durczyńskiemu akt lokacyjny miejscowości i wybił symboliczną monetę. (Dalsza część artykułu pod galerią zdjęć)

Następnie wręczono liczne wyróżnienia. Radna Urszula Furmaniak otrzymała tytuł ,,Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego" za wieloletni wkład w rozwój samorządu lokalnego oraz ofiarną działalność społeczną.

Bartosza Plucińskiego, Łukasza Sołtysikowi i Grzegorzowi Talewiczowi uhonorowano tytułem ,,Zasłużony dla Powiatu Konińskiego".

Burmistrz Mirosław Durczyński został Honorowym Obywatelem Goliny.

Wyróżnienie Zasłużony dla Goliny otrzymał: Wojciech Grodzki, Stanisław Paszek i Michał Zieliński. Kapituła uhonorowała także pośmiertnie Zenona Paszka, w którego imieniu wyróżnienie odebrały żona i córka.

Po raz pierwszy w historii burmistrz przyznał statuetki w czterech kategoriach: sport, kultura, biznes i społecznik. Za najlepszego sportowca z gminy Golina uznano Konrada Waliniaka z Konińskiego Ludowego Towarzystwa Cyklistów. W tym roku został powołany do kadry narodowej Juniorów. Z reprezentacją zajął czwarte miejsce na Mistrzostwach Europy w Portugalii. Jest również wicemistrzem Polski i zdobywcą pięciu Pucharów Polski.

W kategorii kultura statuetkę otrzymała Edyta Jachnik. Jest instruktorką i animatorką kultury pracującą w Domu Kultury w Golinie. Zainicjowała Festiwal Dyni i Ziemniaka w miejscowości Rosocha. Prowadzi warsztaty rękodzielnicze i plastyczne.

Łukaszowi Sołtysiakowi wręczono statuetkę w kategorii biznes. Jest przedsiębiorcą w branży budowlanej. Buduje nowoczesne osiedla domów jednorodzinnych m.in. w Golinie, Żychlinie, Węglewie, czy Kraśnicy. Od 2015 r. do dziś jego firma wybudowała 240 domów jednorodzinnych.

W ostatniej kategorii - społecznik - wyróżnienie otrzymał Konrad Maciaszek. Jest prezesem Polonii Golina. Klub osiąga coraz lepsze wyniki sportowe i nawiązał współpracę ze szkółka piłkarską MKS Ole Golina. Konrad Maciaszek stawia na promocję aktywności fizycznej.

Druhowie z OSP Węglew otrzymali z kolei z Kasy Rolniczego Ubezpieczenie Społecznego torbę medyczną PSP R1.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page