top of page

Reklama

Wzięli udział w pilotażowym projekcie

Pięciu druhów OSP z powiatu słupeckiego wzięło udział w pilotażowym projekcie First Responder (Pierwszy Ratownik).


W sobotę (17 grudnia) podczas zjazdu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu odbyło się podsumowanie pierwszego etapu wspomnianego projektu, podczas którego zostały wręczone certyfikaty, a także torby medyczne dla pierwszych ratowników. Z naszego powiatu pierwszymi ratownikami zostało dwóch druhów z OSP Piotrowice, jeden z OSP Kamień (gmina Słupca), OSP Strzałkowo (gm. Strzałkowo) i OSP Trąbczyn (gm. Zagórów).


Pierwszy Ratownik to jeden z elementów strategii FLORIAN 2050 stworzonej przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Europejska Rada Resuscytacji w swoich najnowszych wytycznych 2021 roku zaleca wprowadzenie do systemów ratujących życie funkcji tzw. first respondera, czyli wyszkolonego wolontariusza, który będzie powiadamiany za pomocą systemu teleinformatycznego (np. aplikacja na smartfon) o zagrożeniu życia i będzie mógł udzielić pomocy przed przyjazdem zespołu ambulansu.


Program zakłada stworzenie systemu teleinformatycznego do powiadamiania pierwszych ratowników o konieczności udzielenia pierwszej pomocy w swojej okolicy. Do tej pory prawo uniemożliwia dyspozytorniom medycznym powiadomienie wolontariuszy o potrzebie udzielenia pierwszej pomocy w jego miejscowości, co ma miejsce w wielu krajach świata.


Dlatego stworzenie systemu na zasadzie samo powiadamiania, jak to ma miejsce np. w aplikacji Yanosik może znacząco przyspieszyć dotarcie pomocy na miejsce zdarzenia. Wytyczne ERC nakazują świadkowi zdarzenia wołać o pomoc, ale jeśli świadek woła o pomoc, jest słyszalny w promieniu kilkudziesięciu metrów. Natomiast nowoczesna technologia może umożliwić świadkowi „wezwać” pomoc poprzez system teleinformatyczny i natychmiast być przekazana do okolicznych pierwszych ratowników.

Zdjęcie: OSP Kamień

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page