top of page

Reklama

767x150 Agnieszka.png

Wakacyjne hece w bibliotece

Gdzie indziej, jak nie w bibliotece, można się dobrze bawić podczas wakacji. W dniach: 17.07 – 21.07 Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym wraz z filią w Młodojewie zorganizowała zajęcia wakacyjne dla najmłodszych z terenu gminy Słupca.


Wśród atrakcji, które urozmaiciły dzieciom wolny czas znalazły się: warsztaty literackie, Ebru, kulinarne, przyrodnicze, warsztaty LEGO WEDNESDAY, a także pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.


Podczas warsztatów literackich, które prowadził Dawid Trzuskolas, autor książki dla dzieci pt. „Kulawa Książeczka” oraz Joanna Perlińska, autorka książki „#RudaRządzi!” uczestnicy dowiedzieli się jakie cechy posiada bajka, kto może być jej bohaterem oraz w jaki sposób stworzyć ciekawą opowieść. Dzieci zapoznały się, także z procesem powstania książki oraz jakie są etapy, by ją wydać. W drugiej części zajęć maluchy już same tworzyły swoje bajeczki oraz ilustarcje, które przybliżyły nam postacie, miejsca i wydarzenia. Dzieci wykazały się niezwykłym talentem literackim i plastycznym.


Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty Ebru, prowadzone przez bibliotekarkę Magdalenę Kusiołek, na których uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w wyjątkowej tureckiej sztuce malarstwa. Dzieci stworzyły niepowtarzalne kolorowe wzory na powierzchni wody, które finalnie przełożyły na papier. Najmłodsi wykazali się niezwykłą kreatywnością, a radości i zachwytom nie było końca.


Dzięki firmie Brick 4 Kidz z Konina, dzieci miały przyjemność uczestniczyć w unikalnych warsztatach z Lego, których tematem przewodnim było „Spotkanie z Wednesday”. Na zajęciach dzieci budowały z klocków Lego Wednesday oraz chodzące pająki. Następnie wykonały pajęczynowe witraże, ale największą radość sprawiły czarne slime, które za sprawą tajemniczych składników zamieniały się w balony.


Podczas warsztatów przyrodniczych prowadzonych przez Patryka Janickiego z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie dzieci poznały budowę motyla, fazy jego rozwoju, zwyczaje życiowe owadów, a także ciekawostki o różnych gatunkach motyli. Najlepszą frajdę, jednak sprawiło dzieciom łapanie motyli. Wiele emocji zapewnił paź królowej ale także bielinki, rusałki, polowce i modraszki.


Dzieci miały, także okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, podczas których wykonały czekoladowe lizaki cake pops. Bibliotekarka Magdalena Kusiołek zdradziła dzieciom skład tego wyjątkowego ciasta, w jaki sposób je wykonać oraz czym można ozdobić. Samodzielne tworzenie smakołyków sprawiło dzieciom mnóstwo radości i satysfakcji.


Podczas zajęć wakacyjnych odbyła się pogadanka na temat bezpiecznych wakacji oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W bibliotece w Cieninie Zabornym spotkanie poprowadził druh Andrzej Wojtkowiak z OSP w Cieninie Zabornym, a w filii w Młodojewie druhowie: Marcin Siuda oraz Artur Kukulski z OSP w Młodojewie. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się, iż praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas wypadków samochodowych, oraz asyście podczas różnych akcji. Strażacy zapoznali dzieci z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru oraz przypomnieli numery alarmowe do straży, policji i na pogotowie. Dzieci miały możliwość z bliska podziwiać oprzyrządowanie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy.


Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Słupca (niżej podpisana) serdecznie dziękuje prezesowi OSP w Wilcznej Panu Marcinowi Cybulowi za udostępnienie namiotu, ław oraz stołów dzięki którym większość zajęć mogła odbyć się na świeżym powietrzu, a także Panu Michałowi Pałuckiemu za rozstawienie. Dziękuję również druhom (wyżej wymienionym) z OSP w Młodojewie oraz z OSP w Cieninie Zabornym za przeprowadzenie zajęć, oraz Pani Renacie Rucińskiej-Suskiej za udostępnienie ogrodu na potrzeby warsztatów przyrodniczych, podziękowania kieruję również do wszystkich uczestników zajęć za liczny udział i wspólną zabawę, a rodzicom uczestników za zaufanie.


Monika Paszek, Magdalena KusiołekOstatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page