top of page

Reklama

Szef MON i ambasador USA w Polsce spotkali się w Powidzu

Minister Mariusz Błaszczak poinformował o rozpoczęciu nowych inwestycji w powidzkiej bazie wojskowej. W ich ramach powstaną m.in. obiekty mobilnego systemu bazy lotniczej oraz magazyny paliw.


Dzisiaj (07.11) w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego w Powidzu spotkał się Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak z ambasadorem USA w Polsce, Markiem Brzezinskim. Omawiali oni nowe inwestycje podjęte w bazie wojskowej w naszym powiecie. Chodzi o budowę m.in. obiektów mobilnego systemu bazy lotniczej oraz magazynów paliw. Realizacja inwestycji ma stworzyć - jak podaje ministerstwo - dogodne warunki do prowadzenia i zabezpieczenia operacji lotniczych polskich oraz sojuszniczych sił powietrznych.


- W czerwcu tego roku razem z ambasadorem Markiem Brzezińskim rozpoczęliśmy budowę składu amunicji również tu w Powidzu. Można powiedzieć, że jest tu kompleks wojskowy przygotowani na to, żeby wspierać polskie i sojusznicze siły na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nasze działania są oparte na umowie podpisanej 15 sierpnia 2020 roku. (…) Od tego czasu na podstawie tej umowy rozpoczęliśmy wiele inwestycji, w tym właśnie tą dzisiejszą. Jesteśmy wdzięczni za współpracę polsko-amerykańską, która rozwija się tak intensywnie. Jednym z takich ważnych wydarzeń w historii tej współpracy jest decyzja prezydenta Joe Bidena, o tym, że w Polsce na stałe stacjonuje wysunięty element Dowództwa V Korpusu US Army - powiedział Mariusz Błaszczak.


Stany Zjednoczone realizują na terytorium naszego kraju liczne przedsięwzięcia w ramach rozbudowy potencjału Sojuszniczych Sił Wzmocnienia. Zasadnicze zamierzenia infrastrukturalne i logistyczne obejmują m.in. budowę w Powidzu magazynów mobilnego systemu bazy lotniczej oraz składy paliwa. Inwestycje te wynikają z umowy podpisanej w 2020 roku o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a USA.


Wspomniana umowa stwarza warunki dla trwałej, długookresowej obecności Sił Zbrojnych USA w Polsce, a tym samym wzmacnia bezpieczeństwo i potencjał obronny naszego kraju. Przewiduje realizację 114 projektów infrastrukturalnych w 11 uzgodnionych przez obie strony lokalizacjach. Inwestycje służyć będą rozbudowie narodowego potencjału obronnego i dotyczą stworzenia obiektów, które będą współużytkowane przez Siły Zbrojne RP.


Minister Błaszczak podczas wizyty w Powidzu zaznaczył, że kontynuowane są rozmowy ze stroną amerykańską w sprawie zamówienia dla Wojska Polskiego śmigłowców uderzeniowych. Szef resortu obrony spotkał się z polskimi i amerykańskimi pilotami oraz kadrą dowódczą powidzkiej jednostki.

Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej

Comments


bottom of page