top of page

Reklama

Krwiodawcy świętowali. Były odznaczenia i podziękowania

Krwiodawcy z całego powiatu spotkali się w Kamieniu w gminie Słupca na Powiatowych Obchodach Dni Honorowego Krwiodawstwa (10.12). Była to okazja na podsumowania minionego roku, wyznaczenia planów na najbliższe miesiące, a także wręczenia odznaczeń i podziękowań.


W dniach 22-26 listopada w Polsce obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa. Jest to czas szczególnych podziękowań dla krwiodawców, którzy niejednokrotnie ratują czyjeś życie, oddając cząstkę siebie. Warto zaznaczyć, że krwi nie da się wyprodukować. Jedyną możliwością jest pozyskanie jej od zdrowego dawcy. Dlatego tak ważni w ochronie zdrowia są właśnie honorowi krwiodawcy.


W powiecie słupeckim działają cztery kluby Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża: ,,Strażak” przy OSP Drążna, ,,Strażak” przy OSP Kamień, ,,Środowiskowy” przy Zarządzie Rejonowym PCK w Słupcy i ,,Zdrowie” przy Starostwie Powiatowym w Słupcy. Łącznie zrzeszają 103 członków i około 40 wolontariuszy.


Dwa razy w miesiącu w słupeckiej przychodni odbywają się zbiórki krwi. Jak podaje Rada Rejonowa HDK PCK w Słupcy, do 30 listopada udało się już zebrać 485 L krwi. W tym roku zgłosiło się 44 nowych dawców. W 2022 r. odbyło się również sześć akcji wyjazdowych: dwa razy w Drążnej i Kamieniu, jeden raz w Bielsku i Ostrowitem.


Powiatowe Dni Honorowego Krwiodawstwa były doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń i podziękowań. Odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia (przyznawana kobiecie, która oddała 5 L krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników; mężczyźnie – 6 L) otrzymali: Mateusz Buśkiewicz, Krystian Chojnacki, Cezary Fajkowski, Jan Jankowski, Monika Olszewska i Adam Perliński.


Odznakę ZHDK II stopnia (kobiety – 10 L, mężczyźni – 12 L) przyznano: Janowi Jankowskiemu i Adamowi Perlińskiemu. Joanna Hyża otrzymała odznakę ZHDK I stopnia (kobiety – 15 L, mężczyźni – 18 L). Minister Zdrowia nadał Wiesławowi Komorowiczowi odznakę Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu (oddane powyżej 20 L krwi).


Tradycją słupeckiego PCK jest organizacja Ogólnopolskiego Nadwarciańskiego Rajdu Honorowych Dawców Krwi. Dodatkowo z jego ramienia odbyły się zawody z zakresu udzielania pierwszej pomocy i wiedzy o zdrowiu.


Wręczono również podziękowania sponsorom i osobom, które wspierają działalność słupeckiego PCK i HDK. Na koniec złożono życzenia świąteczno-noworoczne.

Odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia otrzymali: Mateusz Buśkiewicz, Krystian Chojnacki, Cezary Fajkowski, Jan Jankowski, Monika Olszewska i Adam Perliński.

Odznakę ZHDK II stopnia przyznano: Janowi Jankowskiemu i Adamowi Perlińskiemu.

Joanna Hyża otrzymała odznakę ZHDK I stopnia.

Minister Zdrowia nadał Wiesławowi Komorowiczowi odznakę Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu

Wręczono również podziękowania sponsorom i osobom, które wspierają działalność słupeckiego PCK i HDK.

Comments


bottom of page