top of page

Reklama

Historię Zagórowa tworzyli ewangelicy. Napisali o nich książkę

Przez ponad 200 lat niemieccy osadnicy wyznania luterańskiego byli jedną z dominujących grup w Zagórowie i okolicznych miejscowościach. Ewangelicy odgrywali ważną rolę w dziejach tych terenów. Miłośnicy lokalnej historii postanowili zgłębić ten temat. Efektem ich pracy jest książka ,,Zerwane Ogniwo. Ewangelicy na ziemi zagórowskiej", która swoją premierę będzie miała 25 stycznia.


Przez wieki Zagórów i okolice zamieszkiwały trzy grupy etniczne - Polacy, Żydzi i Niemcy. Symbolicznym wyrazem wielokulturowości tego regionu były trzy świątynie - kościół katolicki i ewangelicko-augsburski oraz synagoga. Kataklizm II wojny światowej brutalnie zniszczył ten świat. W ostatnim czasie powstało sporo prac i publikacji na temat historii i życia na ziemiach zagórowskich Polaków i Żydów. Jak podkreślają autorzy książki, obraz Zagórowa i okolic był jednak niepełny.


Przez kilka lat w pocie czoła Damian Kruczkowski, Bogdan Grzonkowski, Przemysław Kowalski, Wiesława Kowalska, Mirosław Słowiński, Katarzyna Połom, Waldemar Wunsz, Günter Hennings i Łukasz Parus zbierali mnóstwo materiałów historycznych, rozmawiali z wieloma ludźmi, aby móc oddać w ręce czytelników książkę pt.: ,Zerwane Ogniwo. Ewangelicy na ziemi zagórowskiej". Publikacja już niebawem - bo 25 stycznia - będzie miała swoją premierę. Spotkanie autorskie odbędzie się w sali kinowej MGOK w Zagórowie i rozpocznie się o godz. 17:30.


Kulisy powstawania książki poznacie w naszym reportażu wideo.


Rozmawiał: Hubert Graczyk; nagranie i montaż: Piotr Maciejewski


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page