top of page

REKLAMA

Druhowie z Bielska podsumowali 2022 rok

Strażacy z OSP Bielsko spotkali się w minioną sobotę (4 lutego) na walnym zebraniu, podczas którego podsumowali 2022 r. i wyznaczyli plany na najbliższe miesiące.


- Zebranie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru OSP oraz proporca MDP, po czym wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn strażacki ZOSP RP "Rycerze Floriana".

Wszystkich zebranych druhen i druhów oraz zaproszonych gości przywitał prezes OSP dh Tomasz Tomczak.


Następnie odbyła się uroczystość ślubowania młodych adeptów, którzy tego dnia wstąpili do naszej jednostki. Do sekcji „Smerfów” Dziecięcego Oddziału Pożarniczego przyjęci zostali: Bąkowski Jan, Ciepły Maria i Wańkowska Lena.


Po ślubowaniu wręczono legitymacje członkowie najmłodszym członkom jednostki a także nowoprzyjętym członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Krzywiński Paweł, Matuszak Anastazja , Tomczak Marta i Jankowska Julia.


Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie statuetek dla osób, które mają szczególny wkład w rozwój naszej jednostki. Tego dnia wyróżnieni zostali: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy bryg. Zbigniew Rzemyszkiewicz, Przewodnicząca Rady Gminy Orchowo Pani Anna Kosiak, Wójt Gminy Orchowo Pan Jacek Misztal.


W dalszej części wszyscy zebrani zajęli miejsca siedzące oraz przystąpiono do podsumowania roku sprawozdawczego. Dokonano wyboru przewodniczącego zebrania, protokolanta i poszczególnych komisji, ustalenia porządku obrad oraz do podsumowania roku 2022.


W dalszej części zebrania mogliśmy zobaczyć prezentację multimedialną podsumowującą miniony rok. Następnie przyszedł czas na dyskusję, podczas której głos zabrał m.in. Komendant Powiatowy PSP przedstawiając cele i plany współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej z Państwową Strażą Pożarną - relacjonują przebieg spotkania druhowie z OSP Bielsko.


- Ubiegły rok był bardzo obfity w zakupy w naszej jednostce. Udało się zakupić dwuosiową przyczepkę transportową z plandeką, 5 sztuk ubrań specjalnych, 1 sztukę kompletnego Aparatu Ochrony Układu Oddechowego, 7 węży strażackich, szelki bezpieczeństwa, sprzęt i umundurowanie dla MDP – w tym tor na zawody, ubrania koszarowe, koszulki, czapki, polary oraz umundurowanie wyjściowe dla członków zwyczajnych.


Największym osiągnieciem jest jednak pozyskanie nowszego samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBA na podwoziu MAN 18.320 oraz samochodu operacyjnego Opel Astra, które to otrzymaliśmy w minionym roku z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy. Udało się zrealizować remont posadzki garażu nr 1, w którym stacjonuje obecnie samochód MAN.


Dzięki sponsorowi udało się także pozyskać dwucylindrowy kompresor olejowy do podtrzymania powietrza w naszym samochodzie pierwszo-wyjazdowym, co znacząco skraca czas wyjazdu do akcji.


Przy realizacji powyższych inwestycji i zakupów skorzystano ze środków Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Warszawie, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Samorządu Gminy oraz środków własnych.


W zeszłym roku zorganizowaliśmy 10-dniowy obóz MDP w Gliczarowie Górnym. Włączyliśmy się także w organizację festynów rodzinnych oraz prowadziliśmy pokazy. W minionym roku kontynuowaliśmy akcję pod hasłem „Sprzątanie Świata”, w której udział wzięły dzieci i młodzież z DDP oraz MDP.


Ponadto przez cały rok druhowie wraz z członkami MDP zajmowali się pielęgnacją Alei drzew, które posadzono w 2021 roku z okazji 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Dokonano uzupełnień w zniszczonym drzewostanie, wykoszono trawę wokół drzew oraz systematycznie podlewano drzewa w okresie letnim.


W ubiegłym roku również zaangażowaliśmy się w wiele zbiórek charytatywnych na rzecz potrzebujących. Nasi druhowie przy dużym zaangażowaniu członków MDP zbierali różne dary a także kasztany, które były na bieżąco przekazywane. Przez cały rok kontynuowaliśmy zbiórkę plastikowych nakrętek, które zostały przekazane na leczenie i rehabilitację potrzebujących. Nakrętki można było wrzucać do oznaczonego pojemnika znajdującego się w pobliżu budynku remizy OSP Bielsko.


Od momentu inwazji wojsk rosyjskich na terenie sąsiadującej z Polską Ukrainy, jednostka OSP Bielsko starała się pomóc wszystkim potrzebującym. Jako jedni z pierwszych wyszliśmy z inicjatywą zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukrainy. Po ogłoszeniu zbiórki natychmiast zaczęły spływać do nas dary. W krótkim czasie budynek naszej remizy, w którym stworzyliśmy Punkt Zbiórki darów dla uchodźców zapełnił się różnymi rzeczami: żywnością długoterminową, kosmetykami, chemią, środkami opatrunkowymi, kocami, śpiworami oraz ubraniami. Na bieżąco monitowaliśmy potrzeby, jakie napływają ze wschodu i aktualizowaliśmy naszą zbiórkę, prosząc m.in. o obuwie dla żołnierzy czy też latarki itp.


W minionym roku również zaangażowaliśmy się w transport artykułów spożywczych przy współpracy z CARITAS Polska na teren parafii pw. Św. Alberta w Różannie. Wszystkim sponsorom i osobom współpracującym z naszą jednostką składamy serdeczne podziękowania - podsumowują 2022 rok strażacy z Bielska.

Zdjęcia: OSP Bielsko


Chcesz skomentować artykuł? Załóż konto na naszym portalu!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page