top of page

Reklama

Dwa pożary jednego dnia w Golinie

Kolejna pracowita niedziela strażaków z naszego regionu. Wczoraj (04.12) doszło do dwóch pożarów sadzy w kominie na terenie Goliny.


- Pierwsze wezwanie dotyczyło pożaru sadzy w przewodzie kominowym przy ul. Sikorskiego. Kolejny alarm i kolejny pożar sadzy w kominie przy ul. Słowackiego. Oba działania prowadzone były wspólnie z JRG nr 1 i 2 w Koninie - przekazali strażacy z OSP Golina.


Druhowie apelują również o ostrożność w okresie grzewczym. - Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały dymowe lub spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorujący na serce, z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci.


W związku z powyższym Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie zaleca: nie używać uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych jak również na paliwo stałe; wykonywać okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych - zaniedbania tych czynności często są przyczyną pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla; używać tylko tych urządzeń grzewczych, które posiadają krajowe atesty i dopuszczenia; nie spalać w piecach niedozwolonych materiałów (śmieci, plastiki).


Przypominamy, że obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno); raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym); raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).


Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa

w okresie grzewczym. Zachęcamy również do zakupu czujników tlenku węgla i dymu. Już za kilkadziesiąt złotych możemy zapobiec tragedii. Zwracamy również uwagę na fakt, iż czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych

i kominowych.


„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów

w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla - informuje OSP Golina.

Zdjęcie: OSP Golina


Chcesz skomentować artykuł? Załóż konto na naszym portalu!


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page