top of page

Reklama

Zasłużeni dla powiatu słupeckiego

Tadeusz Raczkowski i Andreas Kraus otrzymali odznakę ,,Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego".


Raczkowski to wieloletni dyrektor słupeckiego LO, a Kraus - pedagog oraz kordynator wymiany polsko – niemieckiej pomiędzy liceum ogólnokształcącym w Słupcy i Ratsgymnasium Stadthagen. Odznaczenia wręczył wicestarosta Czesław Dykszak, a uchwały rady powiatu przyznające wyróżnienie odczytała członkini Zarządu Powiatu Aleksandra Kazuś-Wróblewska (10.03).


- Okazją do uhonorowania była 33. rocznica współpracy pomiędzy placówkami zapoczątkowana w 1990 roku szkolną wymianą młodzieży i kontynuowana następnie dzięki zaangażowaniu nieżyjącego już nauczyciela Zespołu Szkół Zawodowych Andrzeja Stencla i Andreasa Krausa, nauczyciela filozofii z Ratsgymnasium Stadthagen.

Od przyjęcia przez Radę Powiatu uchwały honorującej Andreasa Krausa mijają trzy lata, jednak okoliczności spowodowane pandemią uniemożliwiły wcześniej wręczenie odznaczenia, podobnie jak uniemożliwiły świętowanie jubileuszu 30-lecia współpracy pomiędzy szkołami. Okazja, aby uczynić zadość nadarzyła się w tym roku, przy okazji pracy nad kolejnym projektem teatralnym realizowanym przez Ratsgymnasium i LO.

Tegoroczna wymiana młodzieży polsko-niemieckiej, z których każda poprzednia dotyczyła trudnej, wspólnej historii opiera się na sztuce teatralnej zatytułowanej „Przystanek Izbica”, dziejącej się w dwóch wymiarach, przeszłym i współczesnym. Obydwa łączy tematyka Holokaustu, z jednej strony będąca w spektaklu osobistym doświadczeniem dwóch przyjaciółek, z drugiej projekcją indywidualnych postaw wobec złożonej historii. Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego Andreas Kraus od początku swojej pracy dydaktycznej koncentrował się na edukowaniu młodych Niemców i organizowaniu wycieczek szkolnych m.in. do Oświęcimia. Z czasem zainicjował również kontakty z polskimi rówieśnikami, by w końcu współpracę uczynić trójstronną poprzez włączenie w wymianę młodzieży izraelskiej. Współdziałanie z Ratsgymnasium to także duża zasługa Tadeusza Raczkowskiego, drugiego z wyróżnionych, byłego już dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy, który przez prawie dwie dekady tworzył i współtworzył wiele projektów związanych ze współpracą zagraniczną, nie tylko z sąsiadami z Niemiec.

Zainicjowane ponad trzy dekady temu kontakty, zamierza kontynuować Urszula Radosiewicz, obecna dyrektor słupeckiego LO - czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Słupcy.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Słupcy


Chcesz skomentować artykuł? Załóż konto na naszym portalu!

Commentaires


bottom of page