top of page

Reklama

Zaśpiewali dla Niepodległej

Uczniowie najmłodszych klas Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolski w Strzałkowie w wyjątkowy sposób uczcili Święto Niepodległości.


- Ognisko w sali gimnastycznej? Czemu nie? W taki właśnie sposób, uczniowie i nauczyciele klas I – III w ZSP w Strzałkowie postanowili uczcić żołnierzy walczących na wszystkich frontach o niepodległość Polski, w chwilach wolnych od walki, siadali wieczorami przy ognisku, by powspominać rodzinny dom i najbliższych. Uczniowie poszli ich śladem i wspólnym śpiewem wyrazili swój hołd i najwyższe uznanie dla tych, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju.


Gośćmi honorowymi tego patriotycznego spotkania byli żołnierze z Jednostki Lotnictwa Transportowego w Powidzu, którzy dzięki uprzejmości swojego dowódcy, mogli wraz z dziećmi świętować 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Dzieci, wpatrzone w światła ogniska, intonowały znane wszystkim dawne i współczesne piosenki patriotyczne: ,,Deszcz, jesienny deszcz”, ,,Wojenko, wojenko”, ,,Przybyli ułani pod okienko” i inne, nie mniej wzruszające i chwytające za serce. W sali panował podniosły nastrój, a na twarzach uczestników widać było wielkie wzruszenie.


Pożegnalna piosenka ,,Ogniska już dogasa blask”, która wybrzmiała przy dźwiękach gitary, zaprosiła zebranych do wspólnego kręgu. Trzymając się za ręce, wspólnie zaśpiewano: ,,Kto raz przyjaźni poznał moc, nie będzie trwonić słów, przy innym ogniu, w inną noc, do zobaczenia znów…”


Organizatorki spotkania - Anna Łęcka i Karolina Jakubowska życzyły zebranym, by ten niezwykły nastrój zachowali w swoich sercach i zabrali go ze sobą do domu, aby wraz z rodzinami mogli celebrować to święto. Podkreśliły wagę życia w wolnej i niepodległej Polsce, której historia pełna jest bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolność ojczyzny.


Następnie uczniowie wraz z nauczycielami i przedszkolakami zebrali się na boisku szkolnym, aby o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Tym samym kolejny już raz uczestniczyliśmy w akcji „Szkoła do hymnu” - poinformowała szkoła podstawowa w Strzałkowie.

Zdjęcia: SP Strzałkowo

Comments


bottom of page