top of page

Reklama

Wypędzili zaborców z Powidza. Rekonstrukcja historyczna zawiązania Kompanii Powidzkiej

Dobiegły końca Gminne Obchody 105. Rocznicy Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i Zawiązania Kompanii Powidzkiej. Ich zwieńczeniem była rekonstrukcja historyczna ulicami Powidza.


Piątek (29.12) był ostatnim dniem obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Powidzu. Wcześniej z tej okazji odbył się turniej strzelecki oraz rajd pieszy. Piątkowe obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Mikołaja i Anny. Po niej, przybyłe delegacje, poczty sztandarowe i mieszkańcy udali się na Skwer 770-lecia Lokacji Powidza, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.


Głos zabrał wójt Jakub Gwit, a także wicestarosta Czesław Dykszak. Następnie odbył się apel pamięci z udziałem asysty honorowej 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Na zakończenie części oficjalnej złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem.


Później zebrani mogli obejrzeć rekonstrukcję historyczną w wykonaniu grupy z Gniezna i Bydgoszczy. Przedstawiała ona wydarzenia jakie podczas powstania wielkopolskiego rozgrywały się w Powidzu i okolicach.


Organizatorem wydarzenia była Gmina Powidz. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Powidzu z wicedyrektorem Sławomirem Skudzawskim (autor scenariusza i główny inicjator), Dom Kultury w Powidzu, Biblioteka Publiczna Gminy Powidz oraz powidzka parafia. Patronem honorowym był Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page