top of page

Reklama

W Mieczownicy uczcili 160. rocznicę powstania styczniowego

W gminie Ostrowite, a dokładnie w Mieczownicy, odbyły się obchody związane ze 160. rocznicą powstania styczniowego (28.05).


Na uroczystość przybyli samorządowcy, a także parlamentarzyści z naszego regionu, poczty sztandarowe i przedstawiciele różnych instytucji. Obchody rozpoczęły się od polowej mszy świętej przy pomniku Powstańców Styczniowych w Mieczownicy. Po niej odbyły się przemówienia okolicznościowe.


Mateusz Wojciechowski - Wójt Gminy Ostrowite - w swoim wystąpieniu mówił o znaczeniu patriotyzmu i wartości historycznych dla narodu polskiego. Podkreśla, że choć wydarzenia historyczne, o których mówi, miały miejsce wiele pokoleń temu, wciąż zajmują one ważne miejsce w świadomości Polaków.


Zwracał uwagę na konieczność pielęgnowania pamięci o ludziach, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz budowania tożsamości narodowej. Wójt Mateusz Wojciechowski poinformował o prowadzonych pracach ekshumacyjnych w celu odszukania i zidentyfikowania szczątków poległych powstańców. Wskazywał na wyniki tych prac, takie jak liczba znalezionych szczątków, ich stan i wyposażenie oraz fakt, że dwóch powstańców przeżyło walkę.


Potem podniesiono flagę państwową na maszt i odśpiewano hymn narodowy. Po apelu poległych złożono wiązanki przy pomniku w Mieczownicy. Na koniec odbyła się defilada z udziałem Szwadronu Kawalerii Ziemi Konińskiej.

Zdjęcia z Facebooka Mateusza Wojciechowskiego

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page