top of page

REKLAMA

Uczcili ofiary zbrodni katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada na 13 kwietnia. Przedstawiciele powiatu, miasta i służb mundurowych uczcili dzisiaj bestialsko zamordowanych Polaków przez rosyjskiego najeźdźcę.


Starosta Jacek Bartkowiak, wicestarosta Czesław Dykszak, burmistrz Michał Pyrzyk, zastępca burmistrza Jacek Szczap, Przewodniczący Rady Miasta Słupca Andrzej Szymkowiak i przedstawiciele powiatowych służb mundurowych zapalili znicze i złożyli kwiaty w alei dębów katyńskich przy słupeckim cmentarzu.


- Wśród bestialsko zgładzonych był też legendarny burmistrz Słupcy Tadeusz Parys. Dziś wspominamy wszystkie ofiary sowieckiego terroru, również te ponoszone przez naród ukraiński - podkreślił burmistrz Michał Pyrzyk.


W 1940 r. NKWD na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR wymordowało w lasach pod Katyniem, Kalininem, Charkowem, Kijowem i Mińskiem blisko 22 tys. Polaków. Przez dziesięciolecia władze sowieckie nie przyznawały się do zbrodni, a winę zrzuciły na hitlerowskie Niemcy. Dopiero po upadku komunizmu, Rosjanie przyznali się do dokonania zbrodni.

Zdjęcia z Facebooka Michała Pyrzyka

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page