top of page

Reklama

Uczcili Dzień Judaizmu i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Siedem zniczy symbolizujących światła menory zapłonęło dzisiaj (27.01.) przed budynkiem dawnej Synagogi przy ul. Bóźniczej w Słupcy.


Już po raz trzynasty Muzeum Regionalne w Słupcy we współpracy z parafią pw. św. Wawrzyńca oraz Zespołem Szkół Ekonomicznych zorganizowało lokalne obchody Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu. Wzięły w nim udział m.in. władze miejskie i powiatowe.


Zapalaniu zniczy przez młodzież szkolną towarzyszyła modlitwa o pokój na świecie, zwłaszcza w Ukrainie, ale także o umiejętność bycia razem pomimo różnic, o szukanie tego co nas łączy, a nie dzieli. Modlitwę poprowadził ks. Maciej Sławinowski ze słupeckiego Wawrzyńca. Następnie pod budynkiem dawnej synagogi na ul. Bóżniczej wspólnie odczytano „Pieśni Miriam” z Księgi Wyjścia.


Dalsza część obchodów odbyła się w auli ZSE w Słupcy. Odbyło się tam spotkanie z Bartłomiejem Grzanką, kierownikiem muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (k. Koła). Przybliżył on tragiczną historię tego pierwszego niemieckiego obozu zagłady na okupowanych ziemiach polskich.

Zdj.: Starostwo Powiatowe w Słupcy i Michał Pyrzyk


Chcesz skomentować artykuł? Załóż konto na naszym portalu!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page