top of page

Strażacy z OSP Wilczna po walnym zebraniu. Jest jeszcze jednak coś do wyjaśnienia...

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilcznej są po walnym zebraniu, na którym podsumowali swoją działalność w minionym roku i wyznaczyli plany na najbliższe miesiące. Nie będzie jednak to jedyny temat tego artykułu...


,,Te media”, bo tak zostałam przywitana przez pewne osoby na zebraniu, były jedynymi ze Słupcy, które zechciały zrelacjonować walne druhów z Wilcznej. 2022 r. był bardzo udany i intensywny dla strażaków. Do zdarzeń wyjeżdżali 30 razy. Interweniowali nie tylko na terenie swojej gminy. Druhowie podkreślali, że do większości akcji ratowniczo-gaśniczych wyjeżdżają pełnym zastępem. Warto dodać, że zrzekają się oni ekwiwalentu na rzecz jednostki.


Brali udział w licznych szkoleniach, gdzie podnosili swoje umiejętności. Uczestniczyli w uroczystościach kościelnych i państwowych, w tym podczas nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.


Pod koniec lutego 2022 r. wybuchła wojna w Ukrainie. Pomoc zadeklarowali także druhowie z OSP Wilczna, przekazując swój dotychczasowy wóz bojowy. Do jednostki trafił nowy pojazd, który wcześniej służył w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy.


Strażacy mogą pochwalić się również licznymi sukcesami. Na zawodach sportowo-pożarniczych, które odbyły się w Lądku, zajęli szóste miejsce w powiecie słupeckim i pierwsze w gminie Słupca. Młody druh, Dominik Wesołek zajął trzecie miejsce w Wielkopolsce w konkursie wiedzy pożarniczej.


Druh Sławomir Wesołek, który jest również radnym gminy Słupca, przekazał prośbę niektórych radnych dotyczącą tego, aby fundusz sołecki został przeznaczony na zakup nowego wozu, który ma trafić do jednostki. Zebranie w tej sprawie ma odbyć się niebawem. W dalszej części walnego przyjęto plany na 2023 rok. Na koniec głos zabrali zaproszeni goście, m.in. wójt Grażyna Kazuś, prezes Gminnego ZOSP RP Waldemar Szygenda, radny sejmiku województwa wielkopolskiego Robert Popkowski, czy Przewodniczący Rady Gminy Słupca – Jerzy Kopczyński.


I na tym prawdopodobnie ten artykuł bym zakończyła, jednak muszę wyjaśnić jeszcze kilka kwestii poruszonych na sobotnim walnym. Zwracano się do mnie jakbym to ja była autorką artykułu dot. walnego zebrania w OSP Kamień, czy sesji, podczas której głosowano za zmianą budżetową. Chciałabym poinformować, że ja tych artykułów nie pisałam. Skoro jednak zostałam wywołana ,,do tablicy", chciałabym wyjaśnić kilka kwestii.


Prezes OSP, Marcin Cybul powiedział, że w mediach społecznościowych pojawiają się artykuły im nieprzychylne, w których autorzy oczerniają jednostkę. Nie wiemy do końca czy było to skierowane do nas, bo nazwa naszego portalu bezpośrednio nie padła. Ale chyba nie chodziło o nasz portal, bo nie możemy nigdzie znaleźć fragmentu, w którym negujemy i krytycznie oceniamy działalność druhów z OSP Wilczna. Jeżeli jest inaczej, prosimy nam wskazać.


Radny Wesołek i wójt Kazuś powiedzieli, że żadnych burzliwych debat nie było na ostatniej sesji. To już chyba było skierowane do naszego portalu, bo użyliśmy takiego stwierdzenia, więc odpowiadamy. To jest państwa zdanie, my to odebraliśmy jako burzliwą debatę. Różnica zdań, tyle.


W artykule pt. ,,Wóz dla OSP Wilczna kością niezgody w gminie?” napisaliśmy, że wg naszych ustaleń, podczas spotkania z prezesami OSP z gminy, padła propozycja zakupu nowego wozu, albo dla jednostki z Wilcznej, albo Kamienia, która jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Chcieliśmy dokładnie zapytać o tę kwestię władze gminy, jednak żadnej odpowiedzi nie dostaliśmy. Pojawiliśmy się na zebraniu i ją otrzymaliśmy od wójt Grażyny Kazuś.


- Po głębokiej analizie razem z komendantem PSP, przewodniczącym, radnymi zdecydowaliśmy o tym, że jeżeli jednostka wchodzi do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, to nowy wóz powinien trafić do Wilcznej. Na spotkaniu w 2022 r. nie wiedzieliśmy, że będą takie, a nie inne uwarunkowania. Nie było powiedziane wtedy jasno i wyraźnie, że to będzie Kamień. Jednostka w Wilcznej przekazała samochód na Ukrainę i okazała się, że może być dodatkowo dowartościowana. Który włodarz gminy nie skorzystałby z dodatkowych środków? Dbając o nasz budżet, mając taką informację, postanowiliśmy zakupić wóz Wilcznej. Dodatkowo w tym roku jednostka wchodzi do KSRG. Powinna mieć, tak jak kiedyś Kamień, nowy samochód – argumentowała wójt.


Grażyna Kazuś wyjaśniała również, że pieniądze na remonty dróg i oświatę nie zostały zabrane, a przesunięte. - Dlatego, że za chwilę sprzedajemy majątek, którego staliśmy się właścicielami. Jest to ogromny majątek. Spodziewając się tych środków, możemy sobie na to pozwolić, bo te inwestycje będą realizowane w drugim półroczu. Droga w Marcewku i Cieninie Kolonii będzie zrobiona – dodała.


Już tak na prawie sam koniec. Wiele osób podczas walnego tak bezrefleksyjnie używała słowa ,,hejt”. Tak jak napisałam, nie mogę bezpośrednio stwierdzić, że dotyczyło to naszego portalu, ale przy tych słowach wzrok padał na mnie. Według Słownika Języka Polskiego, ,,hejt” to obraźliwy lub agresywny komentarz zamieszczony w Internecie. Możliwe, że coś przeoczyliśmy. Każdemu zdarzają się błędy. Prosimy nam wskazać, my to wyprostujemy.


Nie wiedzieć czemu, uznano nas (chociaż podkreślam, nie powiedziano nam tego wprost) za portal atakujący jednostkę w Wilcznej. Po raz kolejny proszę wskazać, gdzie to zrobiliśmy, w którym miejscu. Poprosiliśmy zarówno przedstawicieli gminy, jednostki o komentarz w tej sprawie. Byliśmy otwarci na rozmowy, jednak odbiliśmy się od drzwi. Artykuł został opublikowany. Cały czas jednak jesteśmy otwarci na rozmowy, wyjaśnienia. Z chęcią na łamach Echa Słupcy opublikujemy Państwa wyjaśnienia. Możemy nawet nagrać podcast ,,Rozmowa Tygodnia”, bo jest to na pewno ,,temat tygodnia”. Warto rozmawiać i my chcemy rozmawiać, a Państwo?

Chcesz skomentować artykuł? Załóż konto na naszym portalu!

587 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page