top of page

Reklama

reklama-turbo-konin-echo-słupcy-3.gif
reklama-aga-art-phu-agnieszka-łechtańska-echo-słupcy.gif

Sołectwa z powiatu słupeckiego nagrodzone

Anastazewo, Cienin Kościelny i Orchowo - te sołectwa zostały nagrodzone podczas wczorajszej Gali Liderów Wielkopolskiej Odnowy Wsi (11.11).


Wydarzenie odbyło się w hali sportowej w Boguszycach w powiecie konińskim. Podczas niego uhonorowano najbardziej aktywne sołectwa z terenu powiatu słupeckiego, wrzesińskiego, konińskiego, gnieźnieńskiego, kolskiego i tureckiego, wybrane w ramach VIII edycji konkursu Aktywna Wieś Wielkopolska realizowanego w ramach samorządowego programu Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+.


Podczas gali wyróżnione zostały sołectwa z naszego powiatu. Jednym z nich było sołectwo Cienin Kościelny w gminie Słupca. Realizuje ono wiele pomysłów na rzecz integracji mieszkańców, takie jak ,,Baśniowa Niedziela". Cienin Kościelny może pochwalić się lokalnymi potrawami. Są to kolasy z kapustą, deser Jagiellonów, czy karkówka książęca. W sołectwie prężnie działają liczne organizacje: OSP, KGW, Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży, Klub Seniora ,,Przyjaźń", stowarzyszenie Razem Możemy Być Lepsi.


Kolejnym wyróżnionym sołectwem z powiatu słupeckiego było sołectwo Orchowo. Jego mieszkańcy to bardzo zżyta i zaangażowana społeczność. Sercem wsi jest budynek Domu Kultury i Strażaka, w którym odbywają się spotkania integracyjne, imprezy okolicznościowe, wystawy malarskie, przedstawienia teatralne. Sołectwo z sukcesem pozyskuje środki zewnętrzne na zagospodarowanie przestrzeni publicznej.


Z kolei nagroda główna trafiła do sołectwa Anastazewo w gminie Powidz. Dzięki determinacji jego mieszkańców, w 2020 r. powstała świetlica wiejska. Sołectwo pozyskało także środki na boiska do piłki siatkowej i plażowej oraz na zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej. Na terenie miejscowości aktywnie działa KGW, które aktywnie uczestniczy w życiu wsi, a także organizuje liczne wydarzenia integrujące mieszkańców.


Konkurs miał na celu ocenę aktywności grup odnowy wsi działających w programie oraz wskazanie i nagrodzenie sołectw wyróżniających się aktywnością. Gminy uczestniczące w programie mogły wskazać maksymalnie trzech sołectw ze swojego terenu, które zdaniem gminy wyróżniają się aktywnością.


Konkurs i poniedziałkowa gala stanowiły podsumowanie działalności grup odnowy wsi, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów działających na rzecz lokalnej społeczności. Nagrodzeni w ramach konkursu otrzymali nagrody finansowe, pamiątkowy dyplom oraz tytuł „Aktywna Wieś Wielkopolska”.

Artykuł sponsorowany

Reklama

reklama-turbo-konin-echo-słupcy-4.jpg
bottom of page