top of page

Reklama

Słupeccy krwiodawcy na Ogólnopolskim Nadwarciańskim Rajdzie Honorowych Dawców Krwi PCK

Pogoda bardzo dopisała, było upalnie, atmosfera rajdu przebiegała w koleżeńskiej i rodzinnej atmosferze jak przystało na „brać krwiodawców”.


W rajdzie udział wzięło 162 osoby. Byli uczestnicy z Wągrowca, powiatu słupeckiego, Nekli, Czerwonaka, Poznania, Kicina, Koziegłów, Swarzędza, Lubonia, Skórzewa i jedna osoba

z Ukrainy, czyli faktycznie ogólnopolski. Meta rajdu oraz biesiada była zorganizowana na terenie „Łowiska Wysoka Trawa”.


Trasę zabezpieczała Ochotnicza Straż Pożarna Targowa Górka, za co im serdecznie dziękujemy, było bezpiecznie. Uczestnicy Rajdu byli pod opieką merytoryczną przewodników, Janusza Przybyła oraz pomagali Krystyna Dyba i Łukasz Makulec. Dziękujemy przewodnikom za ogrom bardzo ciekawych i cennych informacji.


Na starcie w m. Podstolice zwiedzaliśmy przepiękny Dworek, XIX wieczną rezydencję w stylu neoklasycznym w otoczeniu urokliwego parku i stawu. To miejsce z długą, sięgającą XIX wieku historią, któremu przywrócono dawny blask. Neoklasycystyczny dwór został zaadaptowany na potrzeby konferencyjno-wystawiennicze.


Kolejnym etapem Rajdu było zwiedzanie drewnianego kościoła pw. Św. Katarzyny

w Opatówku. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu. Kościół pochodzi z lat 1752-1754. Posiada niską wieżę z tego samego okresu. Wyposażenie z XVIII wieku, w większości rokokowe. Należy do niego m.in. ambona, chrzcielnica i trzy ołtarze. Najcenniejszy jest krucyfiks z XVI wieku, zlokalizowany na belce tęczowej. Obok kościoła stoją ceglane grobowce rodzinne.


Na południowej ścianie świątyni wisi drewniana tablica, ufundowana przez parafian, a poświęcona: księżom zamordowanym w czasie II wojny światowej w KL Dachau - proboszczowi Ludwikowi Dąbrowskiemu i księżom Janowi Kai oraz Kazimierzowi Pausemu, 25 Polakom rozstrzelanym 22 maja 1941 w Małej Górce, parafianom poległym w latach 1939-1945. Ponadto przy kościele leży głaz pamiątkowy ks. Tadeusza Dylaka (21 października 1922 - 16 grudnia 1996) - proboszcza opatówkowskiego w latach 1962-1996 oraz stoi prosta dzwonnica z masywnych dwuteowników z trzema dzwonami.


W Małej Górce delegacja w składzie Jerzy Kałecki - Prezes Zarządu Rejonowego PCK w Słupcy, Jarosław Gątarczyk - Prezes Klubu HDK PCK przy Urzędzie Miasta w Nekli, Krystyna Dyba - w-ce Prezes Koła Senioralnego PTTK w Czerwonaku oraz Janusz Przybył - Prezes Klubu Turystyczno Ekologicznego PTTK „Chemik” przy Technikum Nr 19 w Poznaniu złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu upamiętnienia rozstrzelania Polaków przez Niemców w 1941 roku.


W Targowej Górce zwiedzaliśmy kościół pw. św. Michała Archanioła. Pierwsza wzmianka

o istnieniu parafii pochodzi z 1364 roku. Już w XIII wieku stał tu kościół pw. św. Michała Archanioła. W roku 1630 kasztelan gnieźnieński Mikołaj Mielżyński ufundował nowy

drewniany kościół, który spłonął w 1739 roku i został odbudowany dzięki staraniom

proboszcza ks. Kazimierza Sosnowicza. Jednak na początku XIX wieku ponownie strawił go pożar. Odbudowany następnie w 1840 roku, już z cegły, przez rodzinę Kosińskich, stoi do

dzisiaj.


Świątynia nie posiadała początkowo jednolitego stylu architektonicznego, jednak po II wojnie światowej, w wyniku zmian budowlanych (otwarcie ściany frontowej, powstanie dwóch bocznych łuków i kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa) otrzymała neobarokowy charakter. Wyposażenie przeniesiono z wcześniejszego kościoła. W prezbiterium kościoła znajduje się obraz Matki Bożej Różańcowej pochodzący prawdopodobnie z XVII wieku.


Długość trasy naszej pieszej wycieczki wynosiła około 6 km, ale warto było wędrować, również wśród obiektów naszego dziedzictwa narodowego, będących nieodłączną częścią naszej historii i tożsamości narodowej. Na mecie organizatorzy zorganizowali konkursy sprawnościowo-zręcznościowe dla uczestników rajdu. Każdy uczestnik konkursów otrzymał nagrodę. Organizatorzy przygotowali również poczęstunek oraz kawę i herbatę.


Na zakończenie dokonano też podsumowania klasyfikacji drużynowej - za najliczniejszy udział - i tak najliczniejszą reprezentacją Rajdu została tym razem drużyna reprezentująca HDK PCK Nekla, drugą Oddział Rejonowy HDK PCK w Słupcy, trzecie miejsce HDK PCK Kostrzyn wspólnie z Kołem Senioralnym PTTK Czerwonak.


Organizatorzy Rajdu w osobach: Eugeniusz Jacek – Komandor Rajdu, Jarosław Gątarczyk, Jerzy Kałecki - Sekretarz Rajdu, Kwatermistrzostwo Rajdu: Jarosław Kapczyński, Włodzimierz Pawlak, Barbara Reszelewska oraz uczestnicy Rajdu składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, a szczególnie za udzieloną pomoc Jackowi Bartkowiakowi - Staroście Słupeckiemu, Michałowi Pyrzykowi - Burmistrzowi Miasta Słupcy, Stefanowi Chwiłowiczowi - właścicielowi Firmy Jaguar w Słupcy, oraz Zarządowi Rejonowemu PCK w Słupcy z Prezesem Jerzym Kałeckim na czele.


Jerzy Kałecki - Sekretarz Rajdu
Comments


bottom of page