top of page

Reklama

Rozstrzygnęli konkurs „Gmina Golina w słowach i obrazach zaklęta”

W 2022 roku obchodzimy 660. rocznicę nadania Golinie praw miejskich. Obfituje on w niezwykłe wydarzenia. Jednym z nich był konkurs fotograficzno- literacki „Gmina Golina w słowach i obrazach zaklęta”, ogłoszony przez Bibliotekę Publiczną w Golinie.


Zadanie zrealizowano ze ,,środków finansowych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie na realizację zadań powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Konińskiego w ramach promocji i aktywizacji czytelnictwa w bibliotekach publicznych powiatu konińskiego".


Inicjatywa skierowana była do uczniów klas IV-VIII ze szkół podstawowych z terenu gminy Golina. Miała na celu propagowanie lokalnej historii, zachęcenie młodych, by sami poszukiwali informacji o swoim miejscu zamieszkania, pokazanie, że historia nie musi być nudna, że odbierana poprzez osobisty pryzmat może być intrygująca. Uczestnicy musieli sfotografować zabytki i ważne dla siebie miejsca znajdujące w miejscowościach, w których mieszkają. Uczniowie mieli za zadanie także samodzielnie napisać teksty opisujące jeden z zabytków lub prezentujące rys historyczny swoich miejscowości. Wpłynęło 14 prac.


Szkołę Podstawową im Juliusza Słowackiego w Golinie reprezentowali: Amelia Wojciechowska, Karolina Wojciechowska, Paulina Sławska i Hubert Napierała.

Nagrody otrzymały także: Daria Karnafel, Wiktoria Urbańska, Paulina Czerniak oraz Wioletta Tyderka ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Radolinie.

Nagrodzone zostały również Laura Kaczan i Martyna Krzemionka ze Szkoły Podstawowej im. St. Wyspiańskiego w Kawnicach.

Natomiast Szkołę Podstawową im. Marii Skłodowskiej- Curie w Przyjmie reprezentowali: Marcel Gołdych, Kaja Gołdych, Ksawery Wiśniewski oraz Aleksander Orzechowski.

Uczniowie, zbierając informacje do swoich tekstów, przejrzeli dokumenty życia społecznego, źródła historyczne oraz rozmawiali ze starszymi mieszkańcami, co sprzyjało budowaniu więzi międzypokoleniowych.


Z najbardziej reprezentatywnych dla gminy Golina fotografii utworzono 5 kolaży, dbając, by nie pominąć żadnej uchwyconej na zdjęciu miejscowości. Plakaty ukazujące Golinę, Kawnice, Radolinę i Przyjmę można podziwiać w siedzibie Biblioteki Publicznej w Golinie oraz na jej stronie internetowej. Zachęcamy, by je obejrzeć. W każdej fotografii kryje się bowiem nutka pasji.


Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Dziękujemy, że zechcieliście podzielić się z nami swoim talentem i i wrażliwością, nadsyłając prace na konkurs.


Bibliotekarki składają wyrazy wdzięczności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Golinie oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie za sfinansowanie inicjatywy.


Karolina KasprzakOstatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page