Jest taki czas w roku, kiedy rolnicy mogą odpocząć od całorocznej pracy oraz podziękować za zbiory. Mowa oczywiście o dożynkach. Samorząd Powiatu Słupeckiego nie zapomniał o pracujących na roli i jak co roku zorganizował święto plonów.
Gospodarzem tegorocznych Dożynek Powiatowych była Gmina Lądek. Wydarzenie odbyło się w minioną sobotę (24 sierpnia). Rozpoczęło się ono od mszy dziękczynnej za plony w kościele pw. św. Mikołaja w Lądku. Celebrował ją i kazanie wygłosił ksiądz proboszcz – Dariusz Kolski. Kapłan zwracał uwagę na znaczenie pracy rolniczej, która jest nie tylko źródłem utrzymania, ale również szkołą życia, hartującą charakter i wzmacniającą więzi rodzinne. Podkreślał, że praca na roli uczy cierpliwości, odpowiedzialności oraz szacunku do natury i innych ludzi.
Następnie dożynkowy korowód przemaszerował ulicami Lądku na miejscowy stadion. Można było podziwiać paradę słupeckiej orkiestry i towarzyszącej jej taniec mażoretek, pięknie przygotowane wieńce dożynkowe, dawne sprzęty wykorzystywane przez rolników i nowoczesne ciągniki. Wszystkich zebranych przywitali gospodarze Dożynek Powiatowych: Starosta Słupecki – Marek Dąbrowski i Wójt Gminy Lądek – Artur Miętkiewicz.
- Dzisiejsze święto to czas radości i podziękowań Bogu za plony, rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Dzisiejsze święto plonów to nic innego jak podsumowanie roku budowania naszej wiejskiej rolniczej społeczności. Przez was, przez rolników, których praca pozwala nam każdego dnia usiąść do stołów zastawionych świeżym i pachnącym chlebem, wyrobami mlecznymi, zdrowym mięsem. Wasza praca to symbol wytrwałości. Bez was my, zwykli zjadacze chleba, nie moglibyśmy czuć się bezpiecznie. Wiemy, że rolnictwo nie jest w dzisiejszych czasach zadaniem łatwym, ale mam nadzieję, że daje wam ogromną satysfakcję. Każdy kłos zboża, każda złota kukurydza, każde warzywo na naszych stołach to efekt waszej ciężkiej pracy. Rolnictwo to nie tylko zawód, to powołanie, które wymaga nieustannego zaangażowania, siły i wytrwałości. Dziękujemy wam za to, że mimo przeciwności losu, zmiennych warunków pogodowych, nigdy się nie poddajecie. Dożynki to także czas refleksji nad tym, jak ważne jest nasze dziedzictwo kulturowe oraz tradycje – mówił starosta Marek Dąbrowski.
- Dzisiaj wspólnie wszyscy dziękujemy naszym rolnikom za ich wysiłek, niestrudzoną pracę i oddanie. To dzięki wam, drodzy rolnicy, nasze stoły są pełne smacznych i zdrowych produktów. Wasza praca jest fundamentem naszego społeczeństwa, a wasze poświęcenie zasługuje na najwyższe uznanie. Rolnictwo to sztuka, która wymaga wiedzy, doświadczenia i wielkiej pasji. Każdy rok przynosi nowe wyzwania, ale wy zawsze potraficie im sprostać. Dziękujemy wam za waszą determinację, za to, że mimo trudności zawsze dążycie do celu. Dożynki to również czas, aby wspólnie cieszyć się z osiągnięć i sukcesów. Dzisiaj możemy świętować zakończenie zbiorów, które są wynikiem waszej ciężkiej pracy. To także moment, aby spojrzeć w przyszłość z nadzieją i z optymizmem – dodał wójt Artur Miętkiewicz.
Tegoroczne Powiatowe Święto Plonów odbyło się pod Patronatem Honorowym Marka Wożniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Wydarzenie było współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w kwocie 50 tys. zł. - Postanowiliśmy w tym roku zmienić formułę dożynek wojewódzkich, które do tej pory odbywały się jako centralna uroczystość w jednym miejscu w Wielkopolsce. Uświadomiliśmy sobie, że trudno jest dojechać wiele kilometrów – przede wszystkim rolnikom – na jedną, centralną uroczystość. Od tego roku będziemy spotykać się na kilku wydarzeniach, których partnerem będzie Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a marszałek będzie udzielał honorowego patronatu i wsparcie finansowego. W ten sposób wzbogacimy lokalne uroczystości, które są bliżej rolników, bliżej ludzi – wyjaśniał marszałek. - To piękna, ale i trudna praca. Mimo wielu trudności, tak wielu ludzi w Wielkopolsce para się rolnictwem - pielęgnuje ziemię, często pozyskaną od swoich przodków i doskonali warsztat. Wielkopolska jest jednym z regionów, który może się chwalić swoim rolnictwem. To my często zajmujemy pierwsze miejsca w rankingach produkcji roślinnej i zwierzęcej. To efekt nie tylko miłości do ziemi, ale ciągłej edukacji, poznawania nowych technologii, inwestowania w nowoczesny sprzęt. Za to wszystko należą się rolnikom ogromne podziękowania – powiedział Marek Woźniak.
Centralnym punktem święta plonów były obrzędy dożynkowe. W nastrój ten wprowadził Zespół Tańca Ludowego Kościelec. Starostowie dożynek, Małgorzata Rogalińska-Wierzbińska i Marek Baczyński przekazali staroście Markowi Dąbrowskiemu i wójtowi Arturowi Miętkiewiczowi chleb i owoce, symbole obfitości i pracy rolników. Chleb został następnie podzielony wśród uczestników dożynek, co było wyrazem tradycyjnego dzielenia się owocami ciężkiej pracy ze społecznością.
Małgorzata Rogalińska-Wierzbińska mieszka w Bielsku w Gminie Orchowo, gdzie wspólnie z mężem prowadzi około 100-hektarowe gospodarstwo rolne. Uprawiają głównie pszenicę, rzepak, buraki cukrowe i ziemniaki skrobiowe. Prywatnie żona i mama czwórki dzieci. W wolnym czasie lubi czytać książki i jeździć na wycieczki. Marek Baczyński z Jaroszyna-Kolonii w gminie Lądek od 1988 r. prowadzi z żoną gospodarstwo rolne odziedziczone po rodzicach. Uprawiają ponad 70 ha ziemi. Gospodarstwo ukierunkowane jest zarówno na produkcję roślinną, jak i zwierzęcą. Uprawiają cebulę, buraki, ziemniaki, kukurydzę i pszenicę. Ponadto hodują 150 owiec rasy zachowawczej. Prywatnie mąż i tata trójki dzieci. Z żoną stara się teraz realizować ich wspólne marzenia jakimi są podróże.
Dożynki to czas kiedy można podziękować rolnikom za ich ciężką pracę. Medale nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ,,Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Marek Baczyński z żoną Bogumiłą z Jaroszyna-Kolonii, Grzegorz Berdziński z żoną Grażyną z Dąbrowy, Halina Blejwas z Ciążenia, Marcin Maćkowski z żoną Mileną z Lądku, Sławomir Podborny z żoną Anną z Woli Koszuckiej, Wioletta Przespolewska z mężem Błażejem z Wacławowa, Jerzy Szczepaniak z żoną Bożeną z Ciążenia.
Gmina Lądek uhonorowała rolników za rozwój swoich gospodarstw. Specjalne medale otrzymali: Przemysław Kozłowski z Lądu, Magdalena Szymków z mężem Michałem z Dolan, Dariusz Niewiadomski z żoną Justyną z Lądku, Karol Orchowski z żoną Agnieszką z Lądku, Paweł Piasecki z Lądku, Piotr Szczepaniak z żoną Ewą z Woli Koszuckiej, Sławomir Rempiński z żoną Martą z Samarzewa, Ewa Sobczak z mężem Dawidem z Ratynia, Adrian Śmiechowski z żoną Pauliną z Ratynia, Dariusz Zaparty z żoną Sławą z Jaroszyna, Michał Ciszewski z Ciążenia, Karol Grądecki z żoną Martą z Dolan, Zbigniew Witkowski z żoną Małgorzatą z Woli Koszuckiej, Mariusz Górecki z żoną Reginą z Samarzewa, Karol Krawczyk z żoną Mileną ze Sługocina, Krzysztof Michalak z żoną Justyną z Policka, Łukasz Szczepański z Ciążenia, Andrzej Suszka z żoną Anną z Ciążenia, Zbigniew Orchowski z żoną Marleną z Lądku, Zygmunt Niewiadomski z żoną Krystyną z Lądku, Stanisław Piasecki z żoną Katarzyną z Lądku, Robert Matusiak z żoną Elżbietą z Lądku, Jerzy Loritz z żoną Danutą z Jaroszyna, Paweł Zieliński z Woli Koszuckiej, Tomasz Błażejewski z żoną Justyną z Ratynia.
Tradycyjnie podczas święta plonów zorganizowano konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zdobyła Gmina Strzałkowo. Za nią komisja konkursowa uplasowała Gminę Orchowo. Podium zamknął wieniec stworzony przez Gminę Zagórów. Po obrzędach dożynkowych przyszła pora na występy artystyczne.
Gwiazdą tegorocznych Dożynek Powiatowych był Sławomir. Piosenkarz znany z hitów takich jak ,,Miłość w Zakopanem" czy ,,Ty mała znów zarosłaś," nie zawiódł fanów. Gwiazdor wraz ze swoim zespołem porwał tłumy swoim energetycznym występem. Następnie, do późnych godzin wieczornych zabawiali DJ Bald i DJ Romi.
Organizatorzy Dożynek Powiatowych w Lądku bardzo serdecznie dziękują sponsorom, a byli nimi: Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców Strzałkowo, Bank Spółdzielczy w Słupcy, Konspol Holding Sp. z o.o., Metpol Wytwórnia Galanterii metalowej i elektrotechnicznej z Lądu Kolonii, Transport Osobowy Szczepaniak Antoni z Ratynia, Zakład Mięsny Kryszak Włodzimierz z Ciążenia, Zakłady Drobiarskie Koziegłowy, Watis sp. z o.o., Extra blat restauracja cafe Słupca, Spółdzielnia Inwalidów „Przyjaźń” w Słupcy, Spółdzielnia Socjalna ,,Razem dla środowiska” w Ostrowitem, Emplex Sp. z o.o. Słupca, Zakład Uboju Bydła i Rozbioru Tomasz Karolak z Ciążenia, PHU Baśkiewicz SP. Jawna z Lądu, Pomiary geodezyjne Bartosz Burda z Lądku.
Organizatorzy są wdzięczni także KGW Lądek, OSP Lądek, KGW Ciążeń, KGW Ratyń, KGW Sługocin, KGW Wacławów, KGW Dolany, KGW Dziedzice, KGW Jaroszyn, KGW Wola Koszucka, KGW Samarzewo za pomoc w przygotowaniu dożynek i przygotowanie stoisk z przepysznymi potrawami.
Tegoroczne Dożynki Powiatowe w Lądku były nie tylko okazją do radosnego świętowania, ale przede wszystkim hołdem dla ciężkiej pracy rolników, którzy każdego dnia z oddaniem troszczą się o naszą ziemię. W atmosferze wspólnoty i wdzięczności mieszkańcy powiatu mogli podzielić się radością z obfitych plonów i przypomnieć sobie, jak ważne są tradycje oraz dziedzictwo, które od pokoleń kształtuje naszą tożsamość. To właśnie dzięki takim wydarzeniom jak dożynki, wciąż możemy cieszyć się bliskością natury, wartościami płynącymi z pracy na roli i więziami międzyludzkimi, które niezmiennie umacniają nasze lokalne społeczności.
Artykuł sponsorowany
Comments