top of page

Promowali profilaktykę raka piersi

Na zagórowskim rynku odbyła się akcja promująca profilaktykę raka piersi. Na zwołanej konferencji prasowej pojawił się m.in.: Zbigniew Hoffmann - członek Rady Ministrów, Aneta Niestrawska - Wicewojewoda Wielkopolski i Agnieszka Pachciarz - dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu.


Rak piersi jest jedną z głównych przyczyn śmierci kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany. W tym celu dzisiaj (24.10) w Zagórowie odbyła się akcja promująca profilaktykę nowotworu piersi.


- Październik jest miesiącem poświęconym profilaktyce raka piersi, stąd dzisiejsze wydarzenie. Badania są bezpłatne. Na wydarzeniu pojawili się także przedstawiciele słupeckiego szpitala z ofertą profilaktyczną dotyczącą również panów - przekazał nam starosta Jacek Bartkowiak.


Mammobus jeździ po całej Wielkopolsce. W ciągu miesiąca ma około 180 postojów w różnych miejscowościach w całym województwie. Oprócz tego jest też ponad 20 stacjonarnych mammografów, które znajdują się głównie w szpitalach. - W tym miesiącu szczególnie zachęcamy panie, które kwalifikują się do programu profilaktycznego, czyli kobiety między 50, a 69 rokiem życia. Mogę one profilaktycznie raz na dwa lata zrobić badanie. Jeżeli są wskazania lub jakieś niepokojące objawy to zapraszamy panie nawet raz do roku - powiedziała Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu. Nasz powiat plasuje się poniżej średniej Wielkopolski w zakresie badań mammograficznych. - Jako Wielkopolska jesteśmy trzeci w skali kraju. Jednak jest to raptem 42% uprawnionych pań. W powiecie jest to około 30% - dodała. Warto zaznaczyć, że na nowotwór piersi mogą zachorować także mężczyźni.


- Jeżeli rak zostanie szybko wykryty to on jest w stu procentach wyleczalny. Promujemy badania mammograficzne, ale także badania, które same mogą panie wykonać w domu. Rękoma sprawdzamy piersi okrężnymi ruchami. Wtedy jest bardzo łatwo wykryć nawet najmniejszego guza. Badanie powinno wykonywać się kilka dni po miesiączce. Rak piersi nie daje objawów, dlatego tak ważne jest samobadanie i chodzenie na mammografię - poinformowała Aneta Oporowska, prezes Towarzystwa Średzkich Amazonek. Organizacja oprócz promocji profilaktyki nowotworu piersi, wspiera także kobiety które walczą z chorobą lub są już po terapii. - Pokonujemy ten lęk, który jest wśród kobiet, Raka można wyleczyć i da się po nim normalnie funkcjonować. Kobiety po diagnozie zaczynają drugie życie. Są bardziej świadome, dwa razy piękniejsze, żyją pełną parą, uprawiają sport, który w tym wypadku jest bardzo ważny - podkreśliła.


Również minister Zbigniew Hoffmann mówił, że bardzo ważna jest profilaktyka. - Jest to schorzenie, które niesie śmierć. Apeluję do pań, aby skorzystały z bezpłatnych badań. Zachęcam również panów, aby namawiali swoje partnerki do mammografii. Badajmy się jak najczęściej - powiedział. - Rząd wspólnie ze samorządem chce promować profilaktykę nowotworu piersi, bo zdrowie obywateli jest dla nas bardzo ważne - mówiła z kolei Aneta Niestrawska, Wicewojewoda Wielkopolski.

Zbigniew Hoffmann - członek Rady Ministrów

Aneta Niestrawska - Wicewojewoda Wielkopolski

Agnieszka Pachciarz - dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu

Jacek Bartkowiak - Starosta Powiatu Słupeckiego

Aneta Oporowska - prezes Towarzystwa Średzkich Amazonek


23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page