top of page

REKLAMA

Poznawali historię powstania styczniowego

Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym zorganizowała lekcję biblioteczną dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Cieninie Kościelnym (19.01).


- Uczniowie wysłuchali prezentacji o powstaniu styczniowym, z której dowiedzieli się o przyczynach wybuchu, przebiegu, a także skutkach powstania. Po zakończonej prezentacji wywiązała się ciekawa dyskusja, uczniowie dowiedzieli się także o tym, że powstańcy z oddziału Antoniego Garczyńskiego polegli w bitwie z Rosjanami pod Mieczownicą 02.03.1863 r. i pochowani zostali najprawdopodobniej w tamtejszej mogile zbiorowej. Następnie uczestnicy spotkania rozwiązywali quiz historyczny. Na koniec uczniowie przygotowali gazetkę szkolną upamiętniającą 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego - przekazała gminna biblioteka.


Tego samego dnia uczennice ze Szkoły Podstawowej im. K. Janickiego odwiedziły siedzibę biblioteki, by wspólnie upamiętnić tę polską irredentę. Uczennice wyszukały informacji na temat powstania styczniowego, a następnie wykonały gazetkę która znajduje się w książnicy.


- Powstanie styczniowe mimo, iż zakończyło się klęską, stało się moralnym fundamentem walki o niepodległość ojczyzny w czasie I wojny światowej, a w wolnej Polsce pamięć nim stała się ważnym elementem w budowaniu tożsamości narodowej. Powinniśmy wracać do przeszłości, by odkrywać naszą tożsamość, a tym samym wiedzieć, jakie są nasze korzenie, by kształtować swoją przyszłość. Przyszłość wspólnoty wynika więc z jej historii.


Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Słupca w Cieninie Zabornym Monika Paszek oraz bibliotekarka Magdalena Kusiołek serdecznie dziękują Pani Emilii Kalisty za współpracę oraz możliwość przeprowadzenia zajęć - poinformowała nas Biblioteka Publiczna Gminy Słupca.

Zdj. biblioteka


Chcesz skomentować artykuł? Załóż konto na naszym portalu!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page