top of page

Reklama

Ponad 5 milionów złotych dla słupeckiego szpitala

Pięć szpitali w Wielkopolsce otrzymało pieniądze na działania naprawcze, prowadzone po pandemii COVID-19. Środki unijne otrzymał także Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupcy.


We wtorek (14 lutego) Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i przedstawiciele placówek ochrony zdrowia, podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim, podpisali umowy na łączną kwotę dofinansowania wartą blisko 11,4 mln zł. Fundusze trafiły do szpitali ze Słupcy, Śremu, Nowego Tomyśla, Międzychodu i Puszczykowa.


- To środki na uzupełnienie sprzętu, który został zużyty podczas pandemii COVID-19, poprzez jego intensywną eksploatację w tym kryzysowym czasie. Placówki dokonują również zakupu sprzętu, który jest najbardziej potrzebny w kontekście tzw. długu zdrowotnego i konieczności jego spłacania. Chodzi sytuację, w której duża grupa pacjentów miała utrudniony dostęp do świadczeń szpitalnych, co spowodowało rozwój choroby. Teraz wymagana jest szybka interwencja, w tym dobra diagnostyka. Dlatego obecnie szpitale starają się oferować pacjentom odpowiednią ofertę w tym zakresie - powiedział marszałek Marek Woźniak.


Środki te pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Komisja Europejska uruchomiała w tym celu specjalny instrument finansowy pn. REACT-EU. W sumie 34 placówki ochrony zdrowia z całej Wielkopolski otrzymają ponad 102 miliony zł na działania naprawcze po COVID-19 - To istotne uzupełnienie potencjału wielkopolskich placówek ochrony zdrowia - podkreślił marszałek Woźniak.


W ramach wartego 6,4 mln zł projektu „Wsparcie kryzysowych działań naprawczych w SP ZOZ w Słupcy”, ponad 5,1 mln zł stanowi dofinansowanie unijne. Maciej Sobkowski - Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupcy poinformował, że w ramach tej kwoty sfinansowany zostanie zakup ambulansu sanitarnego dla działającego w Słupcy zespołu ratownictwa medycznego.


Słupecki szpital zostanie także doposażony m.in. w sprzęt medyczny, aparaturę medyczną i diagnostyczną, w tym respirator, tomograf komputerowy, ultrasonograf stacjonarny i mobilny, aparat do resuscytacji krążeniowej/automatycznego masażu pośredniego serca (lucas), dwa gastroskopy czy aparat RTG z ramieniem C. Otrzymane fundusze posłużą też sfinansowaniu zakupu wyrobów medycznych jednorazowego użytku, środków ochrony indywidualnej oraz środków do dezynfekcji.

Zdj.: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego


Chcesz skomentować artykuł? Załóż konto na naszym portalu!


Comments


bottom of page