Pogoda dopisała, było bezchmurnie i upalnie. Tak jak przystało na „brać krwiodawców” całość imprezy przebiegał w koleżeńskiej i rodzinnej atmosferze.
W przedsięwzięciu udział wzięło 158 osób. Byli uczestnicy z Wągrowca, Nekli, Czerwonaka, Poznania, Kicina, Koziegłów, Swarzędza, Lubonia, Skórzewa, no i oczywiście z powiatu słupeckiego czyli faktycznie to był ogólnopolski rajd.
Rajd rozpoczął się zbiórką przy Urzędzie Miasta w Słupcy. Meta zaś oraz końcowa biesiada imprezy zorganizowana została na terenie bazy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu. Całość rajdu pomyślana została jako przedsięwzięcie łączące walory poznawcze, turystyczno-krajoznawcze a także kulturalne i rekreacyjne. Merytoryczną opiekę oraz bezpośrednie prowadzenie rajdu realizowali przewodnicy: Ryszard Wesołowski - zastępca komandora rajdu oraz Jerzy Kałecki - sekretarz rajdu.
W miejscowości Powidz – Osiedle uczestnicy zwiedzali 33.Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Wojskowi w osobach: mjr Piotr Mrugacz, Krzysztof Nasiadka, sierż. Liliana Juszczak, sierż. Robert Zdrojewski i st. kpr. Damian Jankowski oprowadzili po obiektach lotniska, przekazali informacje na temat funkcjonowania lotniska jego logistyki i znajdujących się na nim statków powietrznych. W trakcie zwiedzania reprezentacja honorowych krwiodawców i sympatyków złożyła kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Poległych Lotników – cześć ich pamięci.
Uczestnicy rajdu serdecznie dziękują płk. pil. Arkadiuszowi Golonce - dowódcy 33.Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu za honorowy patronat i zgodę na zwiedzanie lotniska, oraz Pani mjr Iwonie Grześkowiak – szefowej sekcji wychowawczej jednostki, a także, wcześniej wymienionej kadrze, za zaangażowanie, profesjonalizm i życzliwość w trakcie prezentacji.
Kolejnym etapem rajdu była piesza wędrówka z m. Wylatkowo do Leśniczówki Hutka - ok. 7 km - ostępami lasów powidzkich. Na koniec wędrówki, w leśniczówce można było zapoznać się z montoringiem ochrony przeciwpożarowej lasów regionu. Tak się złożyło, że stację monitoringu rajdowicze zastali w trakcie obsługi konkretnego zdarzenia pożarowego. Serdeczne podziękowania należą się leśniczemu Jurka Kapeli za rzeczowe i miłe przyjęcie oraz jego żonie Dorocie za prezentacje przepysznych miodów z własnej pasieki.
Na mecie, w m. Kamień, uczestnikom rajdu ciepłe przyjęcie zorganizowali strażacy z OSP Kamień (druhowie: Zbigniew Rachuba, Henryk Marchlewski, Władysław Kujawa, Łukasz Łuczak i Roman Hatkowski) na czele z wiceprezesem Wojciechem Młodożeńcem oraz przemiłe Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kamieniu (panie: Bożena Koszarek, Zuzanna Ślebioda, Wieczorek Magdalena, Anna Grządziela, Sylwia Ratajczyk, Małgorzata Wojtczak, Żaneta Gołdych, Karolina Welter, Irena Skowronek, Renata Jachnik, Ewa Kupczyńska i Małgorzata Ruminkiewicz - prezes KGW) częstując przybyłych swoim żurkiem, kiełbasą z cebulką z rusztu oraz pieczonymi kawałkami kurczaka. Organizatorzy przygotowali również poczęstunek kawą, herbatą i zimnymi napojami.
W trakcie zakończenia dokonano też podsumowania klasyfikacji drużynowej za najliczniejszy udział w imprezie. I tak najliczniejszą ekipą rajdu została tym razem drużyna reprezentująca Oddział Środowiskowy PTTK Poznań – Nowe Miasto, drugą Odział Rejonowy HDK PCK w Słupcy, trzecie miejsce HDK PCK Nekla i Koło Senioralne PTTK Czerwonak, a czwarte HDK PCK Kostrzyn. Puchary wręczali Janusz Sibiński - prezes Zarządu Okręgowego w Poznaniu oraz Eugeniusz Jacek - komandor XVI Rajdu. Serdecznie dziękujemy prezesowi za odwiedziny i miłe słowa na podsumowaniu końcowym rajdu.
Jerzy Kałecki
Zdjęcia: PCK Słupca, Piotr Maciejewski (z drona)