Polszczyzna dla najmłodszych
- Redakcja
- 4 mar
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 10 mar
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w celu podkreśleniu różnorodności językowej świata, ochronie języków zagrożonych i ginących oraz zadbaniu o język ojczysty, który jest jednym z wyznaczników tożsamości kulturowej poszczególnych narodów.
Bezpośrednim powodem ustanowienia Dnia Języka Ojczystego było upamiętnienie tragicznego wydarzenia - w 1952 roku w Dhace podczas demonstracji zamordowano pięciu studentów, domagających się uznania języka bengalskiego (ich ojczystego) za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego Pakistanu.
Czytanie książek, napisanych lub tłumaczonych na przyzwoitym poziomie, to najlepszy sposób na utrwalanie i kształtowanie języka ojczystego. W związku z tym wydarzeniem Biblioteka Publiczna Gminy Słupca w Cieninie Zabornym wspólnie z gminnymi przedszkolami z terenu gminy Słupca zorganizowały lekcje biblioteczne skierowane dla przedszkolaków. Zajęcia miały na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, troskę o jego rozwój i trwanie. Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. Język jest czymś w rodzaju okularów, przez które patrzymy na świat, jest częścią każdego z nas - mówimy nim niemal od urodzenia.
Przykłady pięknej, bogatej, mocnej, precyzyjnej, zabawnej i plastycznej polszczyzny znajdziemy w utworach klasyków polskiej poezji takich, jak Julian Tuwim, Bolesław Leśmian, Jan Brzechwa czy Joanna Kulmowa, a także współczesnych polskich poetek i poetów. Tym razem wybraliśmy książkę autorstwa Anny Paszkiewicz pt.: „A to Polska właśnie”. Po krótkiej dyskusji przyszedł czas na zabawy, w których dzieci ochoczo brały udział, m.in. „kolorowe rebusy”, „słowo na literę…”gimnastykowały swój język, próbowały recytować trudne „łamacze językowe”. Bawiąc się w ten sposób można usprawniać aparat artykulacyjny. Na sam koniec dzieci otrzymały dyplomy oraz zakładki do książki za aktywny udział w zajęciach.
Monika Paszek