top of page

Reklama

Peregrynacja po 47 latach. Golińskie spotkanie z Matką Boską

Po 47 latach, drugi raz w historii, golińską wspólnotę parafialną nawiedziła kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Ikona przybyła do Goliny z Cienina Kościelnego, gdzie rozpoczęła się peregrynacja w ramach dekanatu golińskiego.


Została powitana w sobotę (8 października) późnym popołudniem u zbiegu ulic Konopnickiej i Kopernika. Po tej tak doniosłej chwili nastąpiło procesyjne przeniesienie kopii obrazu do kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej.


W świątyni nastąpiło oficjalne powitanie Maryi w jej cudownym wizerunku wypowiedziane przez: ks. proboszcza, dziekana Andrzeja Urbańskiego, młodzież, dzieci, przedstawicieli rodzin i Siostry Opatrzności Bożej. Świadkami tego wyjątkowego momentu byli: ks. prałat Marian Górski, ks. wikariusz Artur Kazecki, kapłani rodacy, ks. rekolekcjonista, duszpasterze z dekanatu golińskiego, siostry zakonne, poczty sztandarowe oraz liczna rzesza wiernych. Później rozpoczęła się uroczysta msza śwęta. O muzyczną oprawę której wspólnie zadbali chór parafialny z organistką s. Rachelą Chilicką CSDP oraz Orkiestra Dęta PAK KWB Konin pod kierunkiem Mirosława Pacześnego. Po Eucharystii był czas na indywidualne czuwanie i Apel Maryjny.


O północy rozpoczęła się Maryjna Pasterka w intencji powołań kapłańskich i zakonnych koncelebrowana przez księży pochodzących z golińskiej parafii. Po Eucharystii przez całą noc, do rana, trwało indywidualne czuwanie mieszkańców z poszczególnych miejscowości.

Drugiego dnia peregrynacji (9 października) poranne modlitwy rozpoczęły Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Później celebrowane były niedzielne msze św. według stałego porządku. Sumę odprawił ojciec Paweł - paulin, podczas której udzielony został sakrament namaszczenia chorych. Tę Eucharystię uświetnił chór „Rapsodia” z Twardogóry pod kierunkiem Heleny Piotrowskiej, wspierany przez s. Teresę Trzaskalską CSDP.


Później w ciągu dnia również była okazja do czuwania, które poprowadziły grupy parafialne. O godz. 16:00, rozpoczęła się uroczysta msza św., ze specjalną oprawą muzyczną, kończąca peregrynację. W Eucharystii wziął udział, homilię wygłosił i zebranych pobłogosławił Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. Tuż po liturgii nastąpiły okolicznościowe podziękowania oraz odśpiewanie „Te Deum” za czas nawiedzenia. Później ikona Matki Bożej Częstochowskiej została procesyjnie odprowadzona do samochodu kaplicy, którym została przewieziona do Kawnic.


Te dwa wyjątkowe dni w historii golińskiej wspólnoty parafialnej były na pewno niezapomniane. Wiązały się one ze szczególnym czasem, przepełnionym przede wszystkim modlitwą, wyciszeniem i możliwością spojrzenia w oczy Matce Bożej w wizerunku Królowej Polski.


Przemysław CiesielskiKomen


bottom of page