top of page

Reklama

Otworzyli nowy kompleks logistyczno-sprzętowy w bazie wojskowej w Powidzu

To największa inwestycja NATO w Powidzu. Dzisiaj (5 kwietnia) otwarty został nowy kompleks logistyczno-sprzętowy.


W wydarzeniu uczestniczył m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. - Nowy kompleks długoterminowego magazynowania i napraw sprzętu tzw. ,,Long Term Equipment Storage and Maintenance Complex" - LTESM-C jest największym pojedynczym projektem infrastrukturalnym finansowanym przez NATO i USA w ostatnich 30 latach. We wchodzących w jego skład magazynach przechowywanych będzie kilka tysięcy egzemplarzy sprzętu i wyposażenia wojskowego m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty, artyleria, wozy zabezpieczenia technicznego oraz mosty samobieżne.


Powstały kompleks umożliwia szybkie i sprawne przyjęcie sojuszniczych sił wzmocnienia skracając czas ich pełnego wyposażenia w sprzęt z półtora miesiąca (w przypadku sprzętu przerzucanego z USA) do zaledwie kilku dni. LTESM-C to ponad 60 tys. m² powierzchni magazynowej z kontrolowanym poziomem wilgotności zdolnych zapewniających najlepsze możliwe warunki do przechowywania nie tylko sprzętu, ale również materiałów niezbędnych do jego natychmiastowej eksploatacji i utrzymania. Kompleks LTESM-C uzupełni powstający - również w Powidzu - amunicyjny kompleks magazynowy MSA (Munition Storage Area).


Obydwie inwestycje są częścią konsekwentnie realizowanego planu rozbudowy infrastruktury w Powidzu – jest to efekt z podpisanej w 2020 r. dwustronnej polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej - EDCA (Enhanced Defense Cooperation Agreement).


W 2020 r. podpisano dwustronną polsko-amerykańską Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defense Cooperation Agreement, EDCA). Umowa EDCA tworzy warunki trwałej i długookresowej obecności sił zbrojnych USA w Polsce, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo i obronność naszego kraju oraz rozwój ekonomiczny - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.


Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej


Comments


bottom of page