top of page

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Ludwice Nałęcz-Morawskiej

Zaktualizowano: 29 sie 2022

Urodziła się w Rokoszu. Została ochrzczona w kościele w Cieninie Kościelnym. Aktualnie trwa jej proces beatyfikacyjny. W 180. rocznicę urodzin Ludwiki Nałęcz-Morawskiej w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cieninie Kościelnym odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy ku jej pamięci.


Mszę celebrował i homilię wygłosił bp Radosław Orchowicz. Na uroczystości zjawiły się siostry klaryski od wieczystej Adoracji. To właśnie ten zakon rozpowszechniła w Polsce i na całym świecie Ludwika Nałęcz-Morawska. 22 sierpnia minęło sto osiemdziesiąt lat od jej narodzin. Z tej okazji podczas niedzielnej (28.08) mszy świętej odbyło się odsłonięcie tablicy, która jest jej poświęcona.


Siostra Ludwika urodziła się 22 sierpnia 1842 roku w Rokoszu. Trzy dni później przyjęła chrzest w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cieninie Kościelnym. W wieku czternastu lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Warszawie, gdzie rok później przyjęła święcenia zakonne. Rozpowszechniła w Polsce i innych krajach - powstały we Francji - zakon franciszkanek Najświętszego Sakramentu, który przekształcił się w zakon klarysek od wieczystej Adoracji. Zmarła w 1906 roku. Spoczęła w krypcie chóru zakonnego klasztoru „na wzgórzu” we Lwowie.


Z inicjatywy klarysek od wieczystej Adoracji przekonanych o świątobliwości jej życia podjęto próbę wyniesienia jej na ołtarze. 24 września 2002 roku Stolica Apostolska rozpoczęła proces beatyfikacyjny. Odtąd przysługuje jej tytuł Służebnicy Bożej. Proces beatyfikacji jeszcze trwa.13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page