top of page

Reklama

Noworoczna odsłona Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych

Dzieło Nicholasa Sparksa „Jedno życzenie” było tematem do rozmów kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla czytelników dorosłych w filii bibliotecznej w Przyjmie (17.01).


Główną bohaterką książki jest 40-letnia słynna fotografka i podróżniczka, Maggie Dawes, która na stałe mieszka w Nowym Jorku i wraz z przyjaciółmi prowadzi galerię. Cztery lata wcześniej jej zapał do zwiedzania świata brutalnie zakończyła straszna diagnoza - rak skóry. Ponieważ choroba już wtedy była w zaawansowanym stadium, specjalistyczna terapia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Tracąca siły bohaterka zaczyna więc oswajać się z tym co nieuniknione - z własną śmiercią


Jednak za sprawą nowo zatrudnionego młodego mężczyzny, Marka Price’a, który namawia swoją szefową do zwierzeń, czytelnik zostaje przeniesiony w czasie, gdzie poznaje historię piętnastoletniej wówczas dziewczyny i wraz z nią odbywa jej ostatnią podróż. Jako nastolatka Maggie zaszła w ciążę. Pozbawiona wsparcia, pod naciskiem rodziców, została wysłana do siostry ojca na małą wyspę u wybrzeży Karoliny Północnej, by tam urodzić, a następnie oddać noworodka do adopcji.


Początkowo, z dala od domu, dziewczyna przeżywa najtrudniejsze chwile w swoim życiu. Jednak z czasem oswaja się z sytuacją, nawiązuje bliski kontakt ze starą ciotką oraz zaczyna otwierać się na świat. Zaprzyjaźnia się też z miejscowym chłopakiem, który imponuje jej swoją zaradnością, ogromną wiedzą i determinacją w dążeniu do celu oraz zaraża ją pasją do fotografii. Młodzi zakochują się w sobie, jednak czas biegnie nieubłaganie i po porodzie ich związek zostaje gwałtownie przerwany - Maggie bez pożegnania musi wracać do rodzinnego domu.


Powieść Nicholasa Sparksa to książka bardzo emocjonalna i od samego początku smutna, bo autor nie pozostawia złudzeń i czytelnik zdaje sobie sprawę, że skończy się ona śmiercią głównej bohaterki, to jednocześnie jest to cudowna opowieść o pierwszej miłości, która bez względu na wszystko na zawsze pozostawia w sercu ślad. Mimo potoku wylanych łez, nie można przestać jej czytać, bowiem podświadomie przeczuwa się, że coś nieoczekiwanego jeszcze w niej się wydarzy.


Na następnym spotkaniu - 14 lutego 2023 r. - będą omawiana książka Nory Roberts „Kryjówka”, na które serdecznie zapraszamy.


Anna Nawrocka


Chcesz skomentować artykuł? Załóż konto na naszym portalu!


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page