top of page

Autopromocja

autopromocja-nasza-oferta-echo-słupcy

Reklama

Zdjęcie autoraHubert Graczyk

,,Kolejne wyzwania napędzają mnie i motywują do dalszej pracy"

Tomasz Gałan ma już za sobą kilkanaście tygodni pracy jako Wójt Gminy Strzałkowo. Jego poprzednie doświadczenie samorządowe na pewno pomaga mu na tym stanowisku. Może liczyć również na wsparcie byłego wójta - Dariusza Grzywińskiego, który jest jego zastępcą. Z Tomaszem Gałanem porozmawialiśmy o jego planach inwestycyjnych, co sądzi o KPO i elektrowni jądrowej w regionie oraz jakie widzi największe wyzwania jakie stoją przed gminą Strzałkowo i jak zamierza nimi sprostać.


Od kilkunastu tygodni jest Pan Wójtem Gminy Strzałkowo. Jakie są Pana pierwsze wrażenia na tym stanowisku?


Wrażenia są bardzo pozytywne. Oczywiście mam teraz dużo więcej obowiązków i odpowiedzialność jest większa, ale kolejne wyzwania napędzają mnie i motywują do dalszej pracy. Cieszą również wszystkie wyrazy sympatii, z którymi spotykam się od czasu wyboru na Wójta Gminy Strzałkowo. To także dodatkowy bodziec i potwierdzenie, że decyzja o kandydowaniu była słuszna. Korzystając z okazji chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy mi zaufali i oddali na mnie swój głos.


Jak Pan wspomina minioną kampanię wyborczą?


To była moja trzecia kampania wyborcza jednak bardzo różniła się ona od poprzednich, kiedy kandydowałem do Rady Gminy Strzałkowo. Poprzednie kampanie opierałem na bezpośrednich spotkaniach z mieszkańcami w ich domach, tym razem duży nacisk położyłem również na media społecznościowe. Było to ciekawe doświadczenie, ponieważ wcześniej raczej od nich stroniłem i muszę przyznać, że byłem pozytywnie zaskoczony zainteresowaniem i bardzo miłym przyjęciem ze strony internautów. W dzisiejszych czasach trudno uciec od tej formy komunikacji, zwłaszcza jeśli chcemy dotrzeć do młodych odbiorców. Media społecznościowe to też bardzo łatwy i szybki sposób wymiany opinii, pomysłów i to też dobrze sprawdziło się w tej kampanii. Pomimo większej aktywności w sieci nie zaniechałem jednak bezpośrednich spotkań, ale musiałem je trochę ograniczyć. Zasięg okręgu wyborczego pozwalał mi na odwiedzenie wszystkich wyborców, w przypadku całej gminy było to raczej niemożliwe. Tym bardziej dziękuję grupie moich wolontariuszy, którzy chętnie włączyli się w tę kampanię i wyruszyli ze mną w teren.


Jak ocenia Pan współpracę z radą gminy i urzędnikami po pierwszych tygodniach urzędowania?


Wybory przyniosły spore zmiany w radzie i tak naprawdę z wieloma radnymi dopiero się poznaję. Jestem jednak przekonany i widzę już tego pierwsze przejawy, że nowi radni chcą współpracować i wspólnie działać dla dobra Gminy i jej mieszkańców.


Jakie są Pana najważniejsze priorytety na najbliższe miesiące?


Jeśli chodzi o zadania inwestycyjne to jednym z najważniejszych priorytetów jest modernizacja gminnej oczyszczalni ścieków i mam tutaj na myśli nie tylko dokończenie pierwszego etapu, który już trwa, ale także drugi etap, który ma kosztować kolejne 15 mln zł. Bardzo ważną i kosztowną inwestycją jest również budowa nowej siedziby Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Strzałkowie. Nie mam wątpliwości, że nowoczesny i przestronny obiekt jest potrzebny, bo obecne warunki, przy tak rozbudowanej ofercie kulturalnej, nie spełniają potrzeb osób z niej korzystających. Niestety dofinansowanie jakie otrzymaliśmy w ubiegłym roku na to zadanie pokryłoby zaledwie około połowę przewidywanych kosztów, dlatego musimy szukać dodatkowych źródeł finansowania.


Jak dotychczasowe doświadczenie samorządowe (bycie przewodniczącym rady oraz wicewójtem) pomaga Panu w pracy na stanowisku wójta?


Uważam, że moje dotychczasowe doświadczenie i możliwość pracy z wieloletnimi samorządowcami, takimi jak wójt Dariusz Grzywiński pozwoliły mi dobrze poznać specyfikę pracy w społeczności lokalnej. Uważam, że nasz Samorząd od lat prowadzi mądrą i odpowiedzialną politykę, której celem jest systematyczny i stabilny rozwój Gminy. Myślę, że duża część mieszkańców ma podobne zdanie i dlatego w wyborach postawiła na kontynuację obranego wcześniej kierunku.


Jakie pozytywne aspekty wynikają z faktu, że Pańskim zastępcą jest były wójt z tak bogatym doświadczeniem?


Przede wszystkim właśnie to nieocenione doświadczenie i wiedza samorządowa, którą Dariusz Grzywiński zdobył przez ponad 25 lat pracy dla Gminy Strzałkowo. Cieszę się, że mam w nim wsparcie i wiem, że zawsze mogę liczyć na jego pomoc.


Do Polski popłyną miliardy euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jakie widzi Pan w tym szanse dla gminy Strzałkowo?


Największą szansą mogą być środki z planowanego naboru na inwestycje w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich. Gmina Strzałkowo jest w trakcie realizacji I etapu modernizacji oczyszczalni ścieków w Strzałkowie. Zaplanowane są także etapy kolejne etapy, które będą wymagały dodatkowych środków zewnętrznych. W zależności od warunków regulaminu potencjalnie Gmina będzie mogą wnioskować także o rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej. Należy także pamiętać o dodatkowych środkach na dotacje z programu „Czyste Powietrze”. Mieszkańcy za pomocą gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego cały czas składają wnioski o wymianę nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków. Gmina Strzałkowo wielokrotnie występowała o rozbudowę sieci światłowodowej. Mamy nadzieję, że część środków, która ma zostać przeznaczona na zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu umożliwi operatorom rozbudowę sieci światłowodowych. Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła konieczność sporządzenia nowego dokumentu planistycznego – planu ogólnego. Ogłoszony nabór z KPO na dofinansowanie wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego pozwoli Gminie pozyskać środki na sfinansowanie większości kosztów opracowania planu ogólnego.


Co sądzi Pan o planach budowy elektrowni atomowej w naszym regionie? Czy gmina Strzałkowo może na tym zyskać?


Potencjalne powstanie elektrowni atomowej może przyczynić się do obniżenia cen za energię elektryczną. Należy także zaznaczyć, że elektrownie atomowe nie generują emisji gazów cieplarnianych podczas produkcji energii oraz są niezależne od warunków pogodowych. Niestety na ten moment z informacji dostępnych w mediach wynika, że projekt budowy elektrowni atomowej w naszym regionie może zostać niezrealizowany.


Jakie największe wyzwania widzi Pan przed gminą Strzałkowo i jak zamierza Pan im sprostać?


Myślę, że jednym z największych wyzwań jakie stoją przed naszą Gminą będzie jak najlepsze wykorzystanie możliwości jakie niesie ze sobą budowa przez powiat słupecki drogi obronnej. W związku z tym, że jej przebieg został wyznaczony w dużej mierze na terenie naszej Gminy, możemy stać się największym beneficjentem tej inwestycji. Droga z bezpośrednim dojazdem do autostrady to duża szansa na pozyskanie nowych inwestorów, co z kolei wiąże się z nowymi miejscami pracy dla mieszkańców oraz większymi wpływami do budżetu Gminy. Jakiś czas temu rozpoczęliśmy już działania planistyczne służące przygotowaniu nowych terenów inwestycyjnych w pobliżu wspomnianej drogi, żeby móc rozpocząć ich szeroką promocję kiedy będzie to już możliwe.

Zdjęcie z Facebooka Tomasza Gałana

bottom of page