top of page

Reklama

„Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy” - lekcja biblioteczna z okazji roku Wisławy Szymborskiej

Uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Przyjmie wzięli udział w lekcji bibliotecznej dotyczącej życia i twórczości wybitnej polskiej poetki i noblistki - Wisławy Szymborskiej.


Na początku uczniowie dzięki prezentacji multimedialnej w prosty sposób przyswoili niezbędne fakty na temat życia i twórczości naszej polskiej noblistki. Następnie zanalizowali

i zinterpretowali wiersz „Nic dwa razy”, który jest jednym z najpopularniejszych utworów Wisławy Szymborskiej. „Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny” – pisała w swym liryku poetka. Ten piękny wiersz poetycko ilustruje przekonanie, że los człowieka jest niepowtarzalny, gdyż niczego nie można przeżyć na nowo, poprawić, rozstrzygnąć inaczej. Dzieło mówi o tym, że niemożliwe jest przeżyć coś dwa razy w identyczny sposób. Na koniec uczestnicy zajęć wysłuchali utworu poetki w aranżacji piosenkarki młodego pokolenia - Sanah.


Poezja Wisławy Szymborskiej zachwyca czytelników na całym świecie swoją subtelną ironią, mistrzostwem języka oraz głębią refleksji. Dlatego filia biblioteczna w Przyjmie zachęca wszystkich miłośników poezji oraz literatury polskiej do zapoznania się twórczością naszej noblistki.


Anna Nawrocka


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page