top of page

Reklama

,,Musimy się zmierzyć z tym, że 2023 rok będzie trudny do realizacji"

Ponad 50 mln zł przychodów i blisko 60 mln zł na wydatki - tak wygląda budżet gminy Golina na 2023 rok. Na wczorajszej sesji (29.12) rada miejska przyjęła - choć nie jednogłośnie - uchwałę dot. finansów gminy na przyszły rok.


Jedną z największych inwestycji będzie na pewno przebudowa dróg w Golinie na osiedlu Zachód. Na ten cel ma być przeznaczone ponad 3,5 mln zł, z czego 3,2 mln zł pochodzi z dofinansowania. Szkoła w Przyjmie doczeka się termomodernizacji. Ponad 2 mln na ten cel goliński samorząd otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Łącznie przedsięwzięcie ma wynieść 2,6 mln zł.


Ponad pół mln złotych zabezpieczono na fundusz sołecki. 5 mln zł zostanie przeznaczone na zadania z zakresu przebudowy dróg, a 358 tys. zł na gospodarkę wodno-ściekową. W 2023 roku planuje się przebudowę urzędu wraz z montażem klimatyzacji. Na ten cel ma pójść 233 tys. zł. 200 tys. zł będzie przeznaczone na modernizację boiska orlik.


Dochody ustalono na kwotę 52 459 822,58 zł, w tym bieżące – blisko 46,9 mln zł i majątkowe w wysokości 5,5 mln zł. Wydatki w 2023 r. mają wynieść 58 202 132,58 zł, z czego wydatki bieżące - prawie 49,2 mln zł i majątkowe – 9 mln zł. Tym samym deficyt wyniesie 5 742 310 zł.


- Musimy się zmierzyć z tym, że 2023 rok będzie trudny do realizacji. To jest akurat budżet przygotowany przeze mnie. Możecie się państwo z nim zgadzać lub nie. Na tę chwilę stać Golinę na taki budżet. W całym roku obrachunkowym na pewno będzie ten budżet ulegał zmianom. Tym bardziej, że chcemy uczestniczyć w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Trzeba mieć też z tyłu głowy, że nie wszystko od razu da się zrobić, trzeba mieć też środki własne na realizację pewnych zadań. Trzeba się również mierzyć z ważnością każdego zadania - powiedział podczas debaty Mirosław Durczyński, burmistrz Goliny.


Ostatecznie za przyjęciem budżetu zagłosowało 12 radnych. Elżbieta Cieślak wstrzymała się od głosu. Na sesji był nieobecny radny Marcin Aniszewski i radna Iwona Kościelska.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page