top of page

Reklama

Mikołaj Kopernik w szkole w Koszutach

W Szkole Podstawowej im. Józefa Wiktora Janiaka w Koszutach w miniony piątek (10 listopada) odbyła się inscenizacja „Mikołaj Kopernik przedstawia planety”.


- Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rokiem Mikołaja Kopernika. 19 lutego przypadała 550. rocznica urodzin, a 24 maja przypadnie - 480. rocznica śmierci naukowca, który dowodząc, że to Ziemia krąży wokół Słońca, dokonał rewolucji w nauce i myśleniu.


Mikołaj Kopernik był wszechstronnie wykształconym, wybitnym reprezentantem epoki renesansu. Ukończył prawo, studiował medycynę, próbował sił m.in. jako malarz, poeta, kartograf, strateg, urzędnik, ekonomista i polityk. Jego największą pasją była astronomia.


W najsłynniejszym dziele ,,O obrotach sfer niebieskich" przedstawił teorię heliocentryczną, która dokonała rewolucji w światowej nauce, zwanej przewrotem kopernikańskim. Mikołaj Kopernik był astronomem.


W piątek w naszej szkole odbyła się inscenizacja przygotowana przez uczniów klasy ósmej, szóstej oraz nauczyciela fizyki Kornelię Piasecką, pt. „Mikołaj Kopernik przedstawia planety”, podczas której zostało wstrzymane Słońce, a wprawiona w ruch Ziemia. Aktorzy przedstawili wszystkie planety, również te, które nie były znane w czasach wielkiego astronoma.


Widzowie podczas inscenizacji, na tablicy multimedialnej, mogli oglądać ich wnętrza i struktury. Na zakończenie, chętni uczniowie sprawdzili się w quizie wiedzy o samym Mikołaju Koperniku jak i Układzie Słonecznym. Nie obyło się także bez piosenki o planetach - napisała placówka na swojej stronie internetowej.

Zdjęcia: SP Koszuty

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Reklama

reklama-szkolenie-online-twoja-pierwsza-książka-echo-słupcy.jpg
bottom of page