top of page

Reklama

Lekcja historii i dobrych uczynków uczniów z Kawnic

Najmłodsi uczniowie szkoły w Kawnicach udali się na miejscowy cmentarz, aby poznać najstarszy pomnik w tej nekropolii, o którego zadbali członkowie szkolnego wolontariatu.


Mowa o mogile Mielęckich i Trąmpczyńskich. To potomkowie założycieli Kawnic. W tym wyjątkowym grobowcu złożeni zostali Ludwik Mielęcki, młodszy brat Kazimierza Mielęckiego, jednego z dowódców powstania styczniowego, żona Ludwika Maria z Otto Trąmpczyńskich, jej rodzice Antonina Trąmpczyńska z Chełmickich i Alexy Otto Trąmpczyński oraz wielu innych członków rodu Mielęckich.


Uczniowie klas pierwszych, poza odwiedzeniem mogiły, poszli także groby zmarłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Odwiedzinom towarzyszyła zaduma i spokojna rozmowa o bliskich zmarłych, których groby znajdują się na cmentarzu w Kawnicach.


Uczniowie klasy VIII kilka dni przed tegoroczną uroczystością Wszystkich Świętych wyczyścili mogiły Mielęckich i Trąmpczyńskich i ich otoczenia. Wszyscy bardzo aktywnie wzięli udział w grabieniu liści, wyrywaniu chwastów oraz oczyszczaniu pomnika. Po czynnościach porządkowych młodzież ustawiła donicę z chryzantemami, wiązankę oraz duży znicz.


- Ta godna pochwały inicjatywa ma zapoczątkować jedną z gałęzi Wolontariatu Szkolnego, zatem chętni uczniowie będą doglądać grobowca regularnie, dbać o jego estetykę i zapalać kolejne znicze - oceniła szkoła w Kawnicach.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

ความคิดเห็น


bottom of page