top of page

Reklama

Legionella w Wielkopolsce. Czy jest niebezpieczna i jak się przed nią uchronić?

W szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim przebywa dwójka pacjentów zakażonych bakterią legionella. To pierwszy przypadek w naszym województwie. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jakie są objawy? Czy jest niebezpieczna dla zdrowia i jak się chronić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.


Dzisiaj ogólnopolskie media podały informację o kolejnych zakażeniach bakterią legionella. Wśród nich jest dwójka pacjentów ze szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. To małżeństwo w wieku 53 i 54 lat. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. To pierwszy przypadek w naszym województwie. Na szczęście nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku w powiecie słupeckim i konińskim.


Duże ognisko tej bakterii zlokalizowano w Rzeszowie. W całej Polsce zakażonych jest ponad 100 osób. W wyniku powikłań zmarło już 11 osób. Legionella występuje w wilgotnych miejscach - stawy, rzeki, czy nawet sieć wodociągowa i urządzenia zawierające wodę.


Bakteria nie przenosi się z człowieka na człowieka.. Do zakażenia dochodzi przy wdychaniu oparów, np. podczas kąpieli. Zagrożenia nie stwarza także samo picie wody z kranu.

Specjaliści rekomendują, aby na przykład po powrocie do mieszkania po urlopie (kiedy przez naszą nieobecność nikt nie korzystał z mieszkania) lub po zameldowaniu się w hotelu, przepłukać kran przed rozpoczęciem korzystania z wody. Warto choćby przez kilka minut spuszczać wodę, aby oczyścić wewnętrzną część kranu czy prysznica.


Warto pamiętać o dezynfekcji potencjalnych źródeł bakterii legionella, w tym: czyszczenie wież chłodniczych. regularne opróżnianie i czyszczenie basenów oraz wanien z hydromasażem, stosowanie zabiegów chemicznych z wykorzystaniem chloru w basenach i spa, utrzymywanie systemów ciepłej wody powyżej 60°C i systemów zimnej wody poniżej 20°C. Bakterie egionella mogą rozwijać się w klimatyzacji, więc należy ją regularnie czyścić.


Legionelloza najczęściej rozpoznawalna jest pod dwoma postaciami: chorobą legionistów oraz gorączką Pontiac. Przy tej pierwszej, objawy występują nagle i zaczynają się od złego samopoczucia, bólu mięśni, gorączki 39-40°C. Może pojawić się także biegunka, silne bóle głowy, kaszel, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, dreszcze a także zaburzenia świadomości. Pierwsze objawy można zaobserwować po 2-10 dniach od zakażenia. Najczęstszą konsekwencją zakażenia legionellą jest zapalenie płuc.


Drugą wspomnianą postacią legionellozy jest gorączka Pontiac. Jej objawy przypominają zwykłą grypę: ból głowy, gorączka, bóle mięśni, dreszcze, uczucie rozbicia. Rzadziej występują wymioty, biegunka, mdłości. Najczęściej objawy ustępują samoistnie po 2-5 dniach. Gorączka Pontiac występuje w postaci epidemii, pojedyncze przypadki zachorowań występują sporadycznie.


Legionelloza może prowadzić do śmierci głównie u osób już dotkniętych innymi schorzeniami współistniejącymi, takimi jak choroby serca, układu oddechowego czy zaburzenia układu immunologicznego. Najpopularniejszą formą leczenia jest podanie pacjentowi antybiotyku


Źródło wiedzy: gov.pl/stacje sanitarno-epidemiologiczne

Zdjęcie poglądowe

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page