top of page

Reklama

Kadencja samorządowców przedłużona. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj (22 listopada) ustawę o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego.


Przyszłoroczne wybory samorządowe zbiegały się z terminem wyborów do sejmu i senatu. Podpisana dzisiaj ustawa przedłuża kadencję radnym, wójtom, burmistrzom, prezydentom miast i marszałkom do 30 kwietnia 2024 r.


- Potrzeba tej zmiany wynika z faktu, iż w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz. U. 2018 poz. 130), która wydłużyła kadencję organów jednostek samorządu terytorialnego z czterech do pięciu lat, doszło do skumulowania dat wyborów parlamentarnych i samorządowych w 2023 r. - informuje Kancelaria Prezydenta RP.


Ustawa ma charakter epizodyczny, co oznacza, że jej przepisy wprowadzają czasowe odstępstwo od uregulowanej już materii. Cel ustawy ma być zatem osiągnięty przez przedłużenie trwającej obecnie kadencji organów samorządu terytorialnego do dnia 30 kwietnia 2024 r.

Zdjęcie: Grzegorz Jakubowski/KPRP


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page