top of page

REKLAMA

HiT nowym przedmiotem w szkołach średnich. Z jakich podręczników będą uczyć się słupeccy uczniowie?

Nowy rok szkolny przyniósł wiele zmian w oświacie. Jedną z nich jest nowy przedmiot historia i teraźniejszość, którego będzie uczyć się młodzież szkół średnich. Na tę chwilę Ministerstwo Edukacji i Nauki dopuściło dwa podręczniki do nauczania HiT-u: Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego i autorstwa prof. Wojciech Roszkowskiego. Ten drugi u części społeczeństwa wywołał oburzenie. A z jakich publikacji będą korzystać uczniowie z powiatu słupeckiego? Zapytaliśmy o to dyrektorów placówek.


Na początku marca minister Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, które wprowadza do szkół ponadpodstawowych przedmiot historia i teraźniejszość. Zastępuje on przedmiot wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym. WOS pozostaje na poziomie rozszerzonym. Jak podaje MEiN, HiT będzie wprowadzany sukcesywnie, tj. w roku szkolnym 2022/2023 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy. Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie). W liceach i technikach na wspomniany przedmiot zaplanowano trzy godziny lekcyjne, a w przypadku szkół branżowych - jedną.


Treści przedmiotu historia i teraźniejszość będą obejmowały zagadnienia z obecnej podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym oraz zagadnienia z historii najnowszej – dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r., Polska i świat. - Celem wprowadzenia nowego przedmiotu jest zwiększenie zakresu zagadnień związanych z historią najnowszą w edukacji historycznej uczniów szkół ponadpodstawowych. Co istotne, zachowany zostanie obowiązkowy, regularny, chronologiczny, pełny kurs historii dla każdego ucznia szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie poznają także podstawowe i trwałe zasady życia społecznego, w tym fundamenty państwa i prawa - czytamy na stronie ministerstwa.


Na tę chwilę dopuszczono tylko dwa podręczniki: Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego oraz autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego (wyd.: Biały Kruk). Ten drugi wzbudził wiele kontrowersji. Największe oburzenie wywołam fragment, w którym autor porównał zapłodnienie in vitro do ,,produkcji ludzi". Profesor stawia pytanie: ,,Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?" Roszkowskiemu zarzuca się brak obiektywizmu. W swojej publikacji krytykuje Unię Europejską, LGBT, feminizm, socjalizm, ,,rewolucję obyczajową", a wychwala idee i wartości przypisywane poglądom prawicowym. Niektórzy uznają książkę bardziej jako perswazyjny esej, niż podręcznik do nauki.


Zapytaliśmy się w szkołach średnich w naszym powiecie z jakiego podręcznika będą korzystać uczniowie i nauczyciele na lekcjach historii i teraźniejszości. Okazuje się, że żadna placówka nie zdecydowała się na książkę spod pióra prof. Roszkowskiego. Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Słupcy i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie nie podjęło jeszcze decyzji. W Zespole Szkół Ekonomicznych im. Maksymiliana Jackowskiego nauczyciele będą bazować na materiałach własnych. HiT z podręcznika WSiP będzie się uczyć młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie i Zespołu Szkół Zawodowych im. Władysława Sikorskiego w Słupcy.

Okładka podręcznika do historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, grafika: wydawnictwo Biały Kruk

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page