top of page

REKLAMA

Dzień z Aleksandrem Fredrą w szkole w Trąbczynie

Członkowie Szkolnego Koła Dziennikarskiego z Trąbczyna przygotowali specjalną akademię poświęconą znanemu polskiemu pisarzowi - Aleksandrowi Fredrze.


Rok 2023 obfituje w liczne grono patronów wybranych przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród nich jest Aleksander Fredro – najwybitniejszy polski komediopisarz, a także pamiętnikarz, poeta oraz żołnierz kampanii napoleońskich. W czerwcu tego roku przypada 230. rocznica urodzin hrabiego Fredry. Z tej okazji członkowie Szkolnego Koła Dziennikarskiego wraz z opiekunem Ewą Kłodzińską postanowili przybliżyć sylwetkę autora „Zemsty” oraz przypomnieć niektóre jego utwory. Przygotowali akademię, na którą zaprosili samego pana Fredrę.


Szkolna reporterka Nikola Jankowska przeprowadziła z hrabią wywiad. Dzięki tej rozmowie uczniowie poznali najważniejsze fakty z życia komediopisarza oraz ciekawostki związane z dzieciństwem czy życiem uczuciowym poety. Kolejnym elementem wydarzenia była prezentacja wybranych wierszy poety. W wykonaniu młodszych uczniów szkoły w Trąbczynie usłyszeliśmy „Małpę w kąpieli”, „Pawła i Gawła”, „Cygana i babę” oraz utwór „Osiołkowi w żłoby dano”.


Niewątpliwie gwoździem programu były scenki z „Zemsty”. W rolę aktorów wcielili się członkowie Koła Dziennikarskiego. Zadbali o kostiumy, odpowiednią charakteryzację i rekwizyty. Widzowie obejrzeli zaloty Papkina do Klary ze słynnymi słowami „Krokodyla daj mi luby”, scenę dyktowania listu, w której Dyndalski zapisuje słowa Raptusiewicza w tym powiedzonko swojego pana „Mocium panie”, co wywołuje złość i irytację Cześnika, a u widzów salwy śmiechu.


Na koniec uczniowie usłyszeli piosenkę Papkina „Oj kot”, która rozbawiła całą widownię. Po aktorskich popisach przyszedł czas na podsumowanie konkursów organizowanych przez biblioteką z okazji 230. rocznicy urodzin A. Fredry. Ewa Kłodzińska wręczyła nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym „Dzieła Aleksandra Fredry w malarstwie i rysunku” oraz w konkursie plastyczno – literackim na kartkę z życzeniami urodzinowymi dla jubilata.


Następnie prowadzący galę zaprosili wszystkich do obejrzenia ekspozycji poświęconej „Zemście”, która znajduje się na górnym korytarzu. Składają się na nią: galeria prac nadesłanych na konkursy, plakaty i plansze związane z komedią i jej bohaterami oraz fiszki na wirtualnej gazetce, które przygotowali uczniowie klas ósmych na zajęciach z informatyki. Mamy nadzieję, że uczniom naszej szkoły na długo zapadnie w pamięć spotkanie z hrabią Aleksandrem Fredrą.


Ewa Kłodzińska


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page