top of page

Reklama

Coraz więcej kierowców wsiada za kółko po narkotykach

Policjanci z Posterunku Policji w Zagórowie w sierpniu zatrzymali cztery osoby, które kierowały samochodami osobowymi prawdopodobnie będąc pod wpływem narkotyków.


- Ostateczny werdykt wyda biegły po przeprowadzeniu analizy krwi pobranej od zatrzymanych, jednak analizując kontrole drogowe w 2022 roku słupecka policja zauważa pewien wzrost liczby kierujący, którzy decydują się na kierowanie pojazdami będą pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych. Przypominamy, że takie zachowanie, jest karane tak samo, jak prowadzenie auta będąc po wypiciu alkoholu.


Sprawdzanie trzeźwości kierowców, to policyjna codzienność. Gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie zażycia przez kierowcę narkotyków, czy dopalaczy policjant wykonuje badanie narkotesterem. Badanie polega na pobraniu próbki śliny, która jest następnie analizowane przez specjalne urządzenie. Najczęściej wykrywane są w takich testach marihuana, czy amfetamina, ale nie brakuje również nowych substancji psychoaktywnych.


W poprzednich latach liczba ujawnianych kierowców, którzy zdecydowali się na kierowanie po zażyciu narkotyków wahała się od kilku do kilkunastu przypadków. W tym roku na ponad 100 postępowań przygotowawczych o czyn z art. 178akk, 1/3 to sprawy kierowców, którzy prowadzili pojazdy będąc pod wpływem środków narkotycznych. Zgodnie z zapisami polskiego prawa każdy, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na trzy lata.


Bezsprzecznie tak pijani kierowcy, jak i ci będący pod wpływem narkotyków stanowią duże zagrożenie dla siebie, czy innych uczestników ruchu. Mają zaburzoną koordynację ruchowo-wzrokową, ich reakcje mogą być opóźnione. Z pewnością zawodzi obiektywna ocena sytuacji na drodze, nie mają takiego refleksu, jak osoby trzeźwe. Nie dostrzegają różnych zagrożeń, gdyż zawęża się pole widzenia, tracą umiejętność krytycznego myślenia i nie dostrzegają ryzyka.


W ostatnim czasie Policjanci Komendy Powiatowej w Słupcy zostali doposażeni w urządzenie do wykrywania obecności narkotyków w organizmie człowieka dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Zagórowie - przekazali słupeccy policjanci.

Zdj. KPP Słupca

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Reklama

reklama-szkolenie-online-twoja-pierwsza-książka-echo-słupcy.jpg
bottom of page