top of page

Reklama

Chcą ,,Uczciwej Polski". PSL zbiera podpisy pod projektem ustaw

Niskooprocentowany kredyt na zakup mieszkania, brak opodatkowania dodatkowej pracy, a także dziedziczenie emerytury - to główne założenia projektu ,,Uczciwa Polska" zaproponowanego przez Polskie Stronnictwo Ludowe. W poniedziałek (30 stycznia) przedstawiciele partii zorganizowali w Słupcy konferencję prasową, w której przedstawili szczegóły pakietu ustaw.


W spotkaniu wziął udział poseł PSL Krzysztof Paszyk, burmistrz Słupcy Michał Pyrzyk, jego zastępca Jacek Szczap oraz lokalny działacz partii, Marek Walczak. - ,,Uczciwa Polska" jest projektem obywatelskim, pod którym musimy zebrać 100 tys. podpisów. Koordynatorem krajowym tej akcji z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego jest poseł Krzysztof Paszyk. Są to ustawy skierowane do całego społeczeństwa - powiedział Michał Pyrzyk.


- Ktoś może się zapytać, dlaczego projekt obywatelski ustawy? Nauczyła nas praktyka i doświadczenia minionych kilku lat, że niestety obecna władza gra nie fair. Wszystkie projekty ustaw, które składamy trafiają do sejmowej zamrażalki. (...) Teraz tylko projekt obywatelski daje gwarancję, że do końca kadencji będzie ten projekt procedowany - mówił z kolei poseł Krzysztof Paszyk.


Projekt ,,Uczciwa Polska" ma kilka głównych założeń. Zakłada m.in. kredyt na zakup mieszkania udzielany przez Bank Gospodarstwa Krajowego w wysokości 1,5% przez cały okres trwania umowy kredytowej, dla osoby do 40 roku życia. Państwo za pośrednictwem BGK gwarantuje 100 000 złotych wkładu własnego na zakup pierwszego mieszkania. Możliwość uzyskania kredytu refinansującego (gdy mamy mieszkanie, możemy kredyt przenieść do BGK).


W założeniach znajduje się również plan braku opodatkowania (zwolnienie z podatku od osób fizycznych, składki zdrowotnej, społecznej) drugiej umowy o pracę/dzieło/zlecenie/pozarolniczej działalności gospodarczej. Z zastrzeżeniem, że umowa „podstawowa” jest w wysokości minimalnego wynagrodzenia o pracę a umowa „dodatkowa” nie przekracza kwoty 85 528 zł. Aby nie było sytuacji, że pierwsza jest sztucznie obniżana, a druga maksymalnie podwyższana.


Projekt zakłada także zwolnienie z podatków nadgodzin – zdefiniowane w kodeksie pracy, a także dziedziczenie emerytury z ZUS i KRUS w wysokości 100% świadczenia zmarłego i 50% swojego lub 50% zmarłego i dotychczasowe swoje.


- Dziękujemy mieszkańcom Słupcy i powiatu słupeckiego za już złożone podpisy pod naszą inicjatywą - skomentował burmistrz Michał Pyrzyk.


Chcesz skomentować artykuł? Załóż konto na naszym portalu!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Reklama

reklama-szkolenie-online-twoja-pierwsza-książka-echo-słupcy.jpg
bottom of page