top of page

Reklama

Cenna pamiątka sprzed 100 lat. Na fotografii uchwycono wyjątkowe wydarzenie

Jeden z mieszkańców gminy Strzałkowo miał w swoich zbiorach wyjątkową fotografię. Okazało się, że została wykonana 100 lat temu i przedstawia wyjątkowe wydarzenie.


Do strzałkowskiego urzędu zgłosił się jeden z mieszkańców z cenną pamiątką. Dzięki pomocy Małgorzaty Grzelak i Biblioteki Publicznej Gminy Strzałkowo okazało się, że fotografia została wykonana w 1923 roku. Przedstawia ona uroczyste odprowadzenie na dworzec kolejowy w Strzałkowie ekshumowanych zwłok żołnierzy francuskich, którzy zmarli w obozie jenieckim w Łężcu.


Szczątki jeńców odprowadzono asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego. W wydarzeniu uczestniczyły również siły Policji Państwowej, miejscowe organizacje oraz licznie przybyli mieszkańcy. Zgodnie z planem, trumny zostały przetransportowane koleją do Poznania, skąd wyruszyły w podróż dalej, kierując się ku Francji.


Procesja odbyła się 9 sierpnia 1923 r. a więc niedawno minęło dokładnie 100 lat od tego wydarzenia. Oryginalna fotografia jest bardzo zniszczona, jednak dzięki obróbce cyfrowej została ponownie wywołana. - To cenna pamiątka związana z historią Strzałkowa - podkreśla strzałkowski urząd.

Oryginał

Po rekonstrukcji


Zdjęcia: UG Strzałkowo

Comments


bottom of page