top of page

Reklama

Bartkowiak i Filipczak wyróżnieni przez Radę Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych

Redaktor naczelny ,,Gazety Słupeckiej" - Władysław Filipczak oraz były naczelny tego tygodnika i obecny starosta - Jacek Bartkowiak otrzymali wyróżnienie ,,Zasłużony dla Gazet Lokalnych" przyznawane przez Radę Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.


Uroczystość uhonorowania osób, które ponad 30 lat temu zakładały pierwsze niezależne gazety lokalne w Polsce odbyła się podczas Gali SGL LOKAL PRESS, którą zorganizowano w sali Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (17.03).


- Warto przypomnieć, że „Gazeta Słupecka” to najstarszy tygodnik lokalny w Polsce, który powstał w czerwcu 1989 r., po wyborach do tzw. Sejmu kontraktowego. Pierwszym redaktorem naczelnym pisma został Jacek Bartkowiak. W składzie ówczesnego zespołu redakcyjnego znaleźli się także: Michał Czerniak, Tomasz Garsztka, Jarosław Jarczyński i Stanisław Waligóra oraz Andrzej Durski - wszyscy związani byli z Komitetem Obywatelskim. W przyszłym roku gazeta obchodzić będzie 35-lecie istnienia.


Podczas gali podkreślano znaczenie wolnej prasy dla lokalnych społeczności, w szczególności jej funkcji kontrolnej, polegającej na monitorowaniu działalności władzy samorządowej oraz innych instytucji publicznych. Sama gala była podsumowaniem konkursu, w którym ocenie poddano teksty, fotografie i materiały wideo opublikowane lub wyemitowane w lokalnych mediach w 2022 roku. Głównym laureatem i zdobywcą tytułu GAZETY ROKU 2022 została „Kronika Beskidzka”.


(...) Szczególnie mocny głos, w kontekście roli wolnej prasy w życiu społecznym, zabrał Jerzy Jurecki z „Tygodnika Podhalańskiego”, który przypomniał o losie Andrzeja Poczobuta - polsko - białoruskiego dziennikarza, publicysty i blogera, działacza mniejszości polskiej na Białorusi i więźnia politycznego reżimu Łukaszenki.


Gośćmi uroczystej gali byli: Marzanna Zielińska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna stacji TVN, Seweryn Blumsztajn – dziennikarz m.in. „Gazety Wyborczej” i działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL oraz Maciej Wierzyński - dziennikarz telewizyjny, publicysta, były redaktor naczelny nowojorskiego „Nowego Dziennika” i były prowadzący magazyn „Horyzont” w TVN 24 - poinformowało Starostwo Powiatowe w Słupcy.

Zdjęcia: starostwo


Chcesz skomentować artykuł? Załóż konto na naszym portalu!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page