top of page

Reklama

Autostrada sprzedana. Wzrosły opłaty

Od dzisiaj (11 września) obowiązują nowe ceny na autostradzie A2 na odcinku Konin-Nowy Tomyśl.


Co prawda od drugiej połowy tego roku wszystkie odcinki autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad są bezpłatne, to w Polsce pozostają jeszcze prywatne odcinki, za które pobierane są opłaty. Jednym z nich jest sprzedany niedawno fragment A2 między Koninem a Świeckiem.


Chodzi o odcinek z Konina do Nowego Tomyśla. Wspomniana droga zarządzana jest przez spółkę Autostrada Wielkopolska, której właścicielem był Sebastian Kulczyk. Niedawno kupił ją francuski fundusz inwestycyjny Meridiam. Wartość transakcji to około 3 mld zł.


Równolegle z informacją o zmianie właściciela pojawił się nowy cennik dla odcinka Konin-Nowy Tomyśl. Obowiązuje on od dzisiaj, czyli od 11 września 2023 r. Nowe stawki opłat przedstawiają się następująco:

  • motocykle: 15 zł (wcześniej 14 zł).

  • samochody osobowe: 30 zł (wcześniej 28 zł).

  • samochody o dwóch osiach, z co najmniej jedną osią wyposażoną w koła bliźniacze, a także motocykle i samochody o dwóch osiach z przyczepami: 47 zł (wcześniej 43 zł).

  • samochody ciężarowe o trzech osiach oraz o dwóch osiach, z co najmniej jedną osią wyposażoną w koła bliźniacze z przyczepami: 72 zł (wcześniej 66 zł).

  • samochody ciężarowe o więcej niż trzech osiach oraz o trzech osiach z przyczepami: 109 zł (wcześniej 100 zł).

  • pojazdy ponadnormatywne: 300 zł (wcześniej 280 zł).

Spółka argumentuje podwyżkę cen inflacją i wysokimi stopami procentowymi, które znacząco wpłynęły na koszty utrzymania tej trasy.

Zdjęcie poglądoweOstatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page